Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Co zabija koty? To ptasia grypa! Nowe ustalenia weterynarzy

Po przebadaniu w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 11 próbek, pobranych od kotów, które padły na nieznaną chorobę, 9 z nich dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. To szczep wirusa ptasiej grypy, który powoduje wysoką śmiertelność. Czy stanowi on zagrożenie także dla ludzi?
kot, weterynarz

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Tajemnicza choroba kotów. Weterynarze: to ptasia grypa

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.

W komunikacie czytamy: "Do 26 czerwca do godz. 11 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew. Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmiertelna choroba atakuje koty. W Gdańsku na 28 przypadków przeżyły tylko 3

Według GLW na razie nie udało się ustalić źródła zakażeń. Dlatego istotna jest profilaktyka. Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • zapobieganiu kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • zapobieganiu kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • karmieniu kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Kolejne komunikaty w tej sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty.

ZOBACZ TEŻ: Zagadkowy pomór kotów? Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku zbiera dane z Pomorza

H5N1 jest szczepem wirusa ptasiej grypy, przenoszonym przez żywe ptaki. Przez kontakt z chorym zwierzęciem (jego wydzielinami, odchodami)  może się nim także zarazić także człowiek, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Z drugiej jednak strony skutki zakażenia mogą być wyjątkowo groźne - śmiertelność u chorujących ludzi jest wysoka.  W Polsce nie stwierdzono zakażenia człowieka ptasią grypą. Na świecie nie są również znane przypadki zakażenia człowieka przez kota. Wiadomo przy tym, że wirus ptasiej grypy nie przenosi się z człowieka na człowieka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama