Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

84 projekty wspomagające Ukraińców mieszkających w Gdyni

Kilka tysięcy dzieci i ich rodziców – głównie z Ukrainy – w ciągu ponad 8 miesięcy skorzystało z różnych form aktywności i wsparcia dla osób z doświadczeniem uchodźczym, organizowanych w Gdyni we współpracy z UNICEF. Ze środków tej organizacji miasto finansuje łącznie 84 zadania, których celem jest przede wszystkim pomoc dzieciom – zarówno ukraińskim, jak i polskim – w odnalezieniu się w nowej, trudnej sytuacji.
UNICEF w Gdyni

Autor: Zuzanna Kasprzyk

84 projekty we współpracy z UNICEF wspomagające Ukraińców mieszkających w Gdyni

Po inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało kilka milionów Ukraińców. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju przebywa ich ok. miliona, z czego blisko 400 tys. to dzieci. W samej Gdyni i sąsiednich gminach zamieszkało kilka tysięcy ukraińskich rodzin, które potrzebowały i nadal potrzebują wsparcia, choć z czasem zmienił się charakter tych potrzeb. Z perspektywy miasta, rodzi to szereg nowych wyzwań natury społecznej, które wcześniej nie występowały na taką skalę, w tym związanych z wzajemną akceptacją oraz integracją.

PRZECZYTAJ TEŻ: Włodarze trójmiejskich samorządów podpisali porozumienie z UNICEF

– Dziś kluczowe są systemowe wsparcie, m.in. psychologiczne, oraz szereg różnorodnych działań, które pozwalają uchodźcom nie tylko przetrwać, ale też sprawnie funkcjonować i rozwijać się w naszym środowisku i systemie – mówi Aneta Marczak, psycholog z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. – Niezwykle istotne jest stymulowanie – już na poziomie najmłodszych – wzajemnego szacunku i zrozumienia, a temu służą doskonale, między innymi wspólne dla Ukraińców i Polaków, aktywności oraz zabawa. Codziennie na przykładzie projektów realizowanych w Gdyni we współpracy z UNICEF obserwujemy, jak dobrze to działa – pomaga budować wspólnotowość i daje pozytywne efekty w przeciwdziałaniu zjawiskom hejtu czy wręcz zachowaniom przemocowym.

Mówi się, że jeśli chcesz iść szybko – idź sam, a jeśli chcesz zajść daleko – idź razem. Dzięki silnemu partnerstwu UNICEF i miasta Gdyni zaszliśmy już bardzo daleko, jeśli chodzi o pomoc dzieciom i ich opiekunom, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. Osiągnęliśmy to poprzez działania, które promują naukę, zabawę czy opiekę, ale także włączenie do społeczności i poczucie wspólnoty.

Rashed Mustafa Sarwar / Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

Współpraca Gdyni i UNICEF. Z jakich zajęć mogą skorzystać dzieci?

Dzieciom z Ukrainy trzeba mądrze pomóc w przezwyciężeniu wojennej traumy, wejściu w nowe środowisko rówieśnicze – i nie chodzi tu tylko o naukę języka polskiego czy poznanie polskich zwyczajów. Ważne są wsparcie psychologiczne oraz możliwość wspólnej zabawy i wspólnego działania.

Dzięki wsparciu UNICEF ukraińskie dzieci korzystają z pomocy ukraińskojęzycznych specjalistów przede wszystkim w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, placówkach wsparcia dziecka i rodziny SPOT oraz w Spilno Gdynia – centrum integracji gdyńskiej i ukraińskiej społeczności, które również powstało dzięki funduszom z UNICEF.

PRZECZYTAJ TEŻ: To pierwszy taki punkt pomocy Ukraińcom na Pomorzu

Z kolei polskie dzieci wspólnie z dziećmi z Ukrainy biorą udział w międzykulturowych aktywnościach – warsztatach, zajęciach artystycznych, sportowych, językowych czy po prostu w zabawach – organizowanych ze środków UNICEF, np. w: Sieci Centrów Sąsiedzkich Przystań, Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu „Wymiennikownia”, Bibliotece Gdynia, Gdyńskim Centrum Sportu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy w Młodzieżowym Domu Kultury.

– Do tej pory w ramach współpracy z UNICEF odbyło się prawie 100 różnych warsztatów, ponad 20 zajęć z arteterapii i ponad 100 spotkań z psychologami – dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Do tego wiele międzykulturowych aktywności w różnych częściach Gdyni. Ciekawych propozycji nie zabraknie również w miesiącach wakacyjnych. Dzieci zaprosimy m.in. na półkolonie sportowe, zajęcia językowo-integracyjne, warsztaty z Centrum Nauki Experyment.

PRZECZYTAJ TEŻ: Delegacja z Ukrainy z wizytą w punkcie dla uchodźców

Istotnym obszarem działań realizowanych w Gdyni ze środków UNICEF jest edukacja. W zakończonym niedawno roku szkolnym było to 20 projektów, których realizacja przekracza wartość 13 mln zł. Przykładowo, kilka tysięcy dzieci wzięło udział w warsztatach tolerancji i równości „Wszyscy jesteśmy tacy sami – Wspólnie możemy więcej”. W sześciu szkołach odbyły się warsztaty filmowe, realizowane przez Stowarzyszenie Edu Challenge – filmy tam stworzone promują integrację, otwartość i akceptację. Natomiast w akcji Szkoły Otwarte, zrealizowanej w 19 gdyńskich placówkach szkolnych, z zajęć skorzystało ponad 3 tys. dzieci i dorosłych, w tym ponad tysiąc to osoby z doświadczeniem uchodźczym.

Współpraca Gdyni i UNICEF. „Wspólnie możemy więcej”

Integralną częścią projektów wsparcia uchodźców, realizowanych przez Gdynię i UNICEF, jest kampania promocyjna prowadzona pod hasłem „Wspólnie możemy więcej”. Jej celem jest dotarcie do dzieci, młodzieży oraz rodziców z informacjami dotyczącymi konkretnych wydarzeń.

– Kampania, realizowana głównie w oparciu o media społecznościowe i prowadzona dwujęzycznie – po ukraińsku i po polsku – ma na celu podniesienie efektywności naszych działań – tłumaczy Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik biura ds. jakości życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynatorka współpracy z UNICEF w Gdyni.

Chcemy zaprosić jak największą liczbę dzieci i młodzieży do udziału w różnego rodzaju aktywnościach, prowadzonych zarówno w Spilno Gdynia, jak i w Bibliotece Gdynia, Młodzieżowym Domu Kultury, Gdyńskim Centrum Sportu, Wymiennikowni oraz w Przystaniach Sąsiedzkich. Zależy nam również na tym, by podpowiadać rodzicom, gdzie i jak ich dzieci mogą fajnie oraz wartościowo spędzać czas, rozwijając swoje pasje i talenty. Intensywna, prowadzona przez kilka miesięcy kampania pozwoliła nam dotrzeć z informacjami już do kilkunastu tysięcy osób.

Sylwia Szumielewicz-Tobiasz / kierownik biura ds. jakości życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynatorka współpracy z UNICEF w Gdyni

Działania dla dzieci i młodzieży realizowane w Gdyni składają się na jeden z największych projektów społecznych prowadzonych w tym mieście w ostatnich latach, zarówno pod względem wartości, jak i liczby zaangażowanych jednostek miejskich oraz organizacji pozarządowych. Ze środków UNICEF do Gdyni trafi łącznie ok. 32 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama