Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wszystkie przystanki 763. Jarmarku św. Dominika

763. Jarmark św. Dominika pod hasłem „Wracam, bo lubię” rozpocznie się w sobotę, 22 lipca. Jakie są jego główne przystanki i jakie stoiska będziemy mogli odwiedzić do 13 sierpnia? Sprawdzamy.
Jarmark św. Dominika 2023, przygotowania

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

763. Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Program

Wszystko już prawie gotowe i zaczęło się odliczanie. W sobotę, 22 lipca w samo południe w Gdańsku rozpoczyna się 763. Jarmark św. Dominika.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy program 763. Jarmarku św. Dominika na 2023 rok

W tym roku Jarmark św. Dominika został podzielony na cztery główne przystanki:

  • Przystanek Równość,
  • Przystanek Smaków,
  • Przystanek Przygoda
  • oraz Przystanek Pod Żaglami.

Przystanek Równość

W myśl hasła „Gdańsk Miastem Równości”, skwer Heweliusza i ul. Rajska zostały zamienione w Przystanek Równość. To tam odbędą się Koncerty pod Gwiazdami, Jarmarkowe Karaoke oraz Piątkowy Chillout, na którym zagrają Sonik & MIHVU.

Od 24 lipca do 11 sierpnia dostępne będą dwie strefy:

  • Seniora, współorganizowana z Pierwszą Radą Seniorów w Gdańsku
  • i Zdrowia z namiotem NFZ, mammobusem, stoiskiem Fundacji DKMS i Puckiego Hospicjum Ojca Pio.

 Oprócz tego, odbędą się tam też obchody różnych świąt:

  • 28.07., piątek – Święto Ekonomii Społecznej,
  • 29.07., sobota – Święto Równości,
  • 5-6.08., sobota i niedziela – Święto Wolontariatu,
  • 12-13.08., niedziela – Święto Wilna w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarmark św. Dominika zakończony i... przedłużony do poniedziałku

Przystanek Smaków

Na skwerku Świętopełka zaprezentować mają się: jarmarkowi partnerzy, miasta, regiony, organizacje turystyczne, organizacje charytatywne oraz organizacje eventów i pokazów kulinarnych. 5 sierpnia odbędą się tam prezentacja Muzeum Pomorza Środkowego oraz prezentacja regionu Środkowa Frankonia. Dodatkowego tego samego dnia Cicha Polanów Smaków zaprasza na live cooking z Andrzejem Polanem (popularny szef kuchni, restaurator, autor książek i programów kulinarnych Canal Kuchnia+, Dzień dobry TVN) i Sebastianem Cichym (pomorski szef kuchni, restaurator, organizator konkursów kulinarnych).

Przystanek Przygoda

Targ Rybny i ul. Podwale Staromiejskie przeznaczone zostaną głównie dla najmłodszych. Przystanek został podzielony na strefy:

  • zabawy, sportu, warsztatową, kultury
  • i stałych atrakcji Amber Sky.

W tym miejscu 9 sierpnia odbędą się turniej koszykówki oraz spotkanie z trenerem i zawodnikami reprezentacji Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Cztery osoby zatrzymane za włamanie na Jarmarku Świętego Dominika

Przystanek Ołowianka Pod Żaglami

Przystanek na wyspie Ołowiance to obowiązkowe miejsce na wieczorny odpoczynek. Nieoczywiste Wtorki, Jazzowe Środy, Filmowe Czwartki i Piątki z DJ-jami to wydarzenia, na które będziemy mogli przychodzić co tydzień. W każdy weekend zaplanowano również obchody:

  • XXVIII Święta Chleba (23.07.),
  • Pomorskie Święto Rzemiosła (29-30.07.),
  • Święto Kociewia (4.08.),
  • Wołowa uczta Neptuna (12.08).
Jarmark św. dominika 2023, mapa

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Strefa Park & Ride

W tym roku, aby ułatwić turystom uczestnictwo w jarmarku, Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo, Gdańska Organizacja Turystyczna oraz partnerzy przygotowali specjalne miejsca parkingowe przy Polsat Plus Arenie. Stamtąd dostępne będą dwie linie autobusowe:

  • Jarmarkowa (na Jarmark św. Dominika)
  • i Plażowa (do Brzeźna).

Kursy autobusów odbywają się co pół godziny. Dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca przygotowana została zniżka.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Zmiany w przyszłym roku?

Wojewódzki Pomorski Konserwator Zabytków Igor Strzok chce, aby od przyszłego roku jarmark odbywał się w innym miejscu. W rozmowie z „Zawsze Pomorze” wyjaśnia, że obecne umiejscowienie bud jarmarcznych powoduje utrudnienia w ruchu, zamyka perspektywy widokowe dla najważniejszych gdańskich zabytków, a część stoisk zasłania wystawy mniejszych sklepów, utrudniając handlarzom sprzedaż w okresie wakacyjnym.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kociewiacy opanowali Jarmark św. Dominika w Gdańsku

– Mieliśmy w historycznym układzie [Gdańska] ileś targów: Targ Drzewny, Targ Węglowy, Targ Rybny, Targ Maślany itd., a więc przestrzeni, które były skomponowane w tej sieci urbanistycznej do handlu, i tam powinny odbywać się tego typu wydarzenia – tłumaczy Igor Strzok. – Chcielibyśmy wejść w dialog z władzami miejskimi, żeby wzięły to stanowisko pod uwagę.

Międzynarodowe Targi Gdańskie w odpowiedzi na propozycję Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków argumentują, że jarmark cały czas odbywa się w historycznej przestrzeni, a przenoszenie go z powrotem na dawne targi mija się z celem. Podkreślają jednak, że MTG są gotowe do rozmów z konserwatorem w tej sprawie.

– Teraz jarmark jest inny. Jarmark się zmienia i rozlewa się po mieście, ale wciąż jest w jego historycznej przestrzeni – mówi Patryk Gochniewski, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. – W obecnej formie jarmark jest niemożliwy do zorganizowania wyłącznie na historycznych placach, jest po prostu za duży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama