Do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi wpłynęło 508 wniosków na konkurs w ramach programu Potańcówki Wiejskie. Zespół sterujący do oceny merytorycznej złożonych projektów działał w składzie: Magdalena Szyndler, Monika Kurzeja, Agata Hemon oraz Andrzej Sar. Do finansowania rekomendowanych zostało 50 projektów.
Wśród projektów, które mają zostać dofinansowanie znalazł się wniosek złożony przez Bibliotekę-Ośrodek Kultury w Morzeszczynie. "Z przytupem na kociewską nutę" uplasowało się na 36 pozycji z 59,25 punktami. Inicjatywa z Morzeszczyna uzyskała maksymalne dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł. Najwyżej oceniony projekt uzyskał Etnocentrum Ziemi Łódzkiej pod nazwą "Tańcowali byźwa, ale mało izba..." - 64,75 pkt.
A co takiego przewiduje morzeszczyński projekt?
- W ramach naszego projektu zorganizowane zostaną dwie potańcówki – mówi Damian Domański, dyrektor B-OK Morzeszczyn. - Pierwsza z nich pod hasłem "Międzypokoleniówka" odbędzie się w siedzibie Klubu Senior+ w Rzeżęcinie i wezmą w niej udział seniorzy oraz osoby młode. Będzie ona nie tylko okazją do transmisji międzypokoleniowej lokalnych tradycji ludowych, ale i do wspólnej zabawy kilku pokoleń Kociewiaków.
Z kolei, druga potańcówka odbędzie się w remizie OSP w Morzeszczynie, która kilkadziesiąt lat temu była popularnym miejscem, gdzie mieszkańcy spontanicznie spotykali się, aby potańczyć przy dźwiękach akordeonu lub harmonijki. Organizacja właśnie w tym miejscu potańcówki będzie więc nawiązaniem do miejscowych tradycji. W potańcówki zaangażowane będą koła gospodyń wiejskich oraz kociewskie zespoły regionalne.
- Nie wolno nam zapominać, że Kociewie charakteryzuje się własną gwarą, piosenkami, tańcami i strojami charakterystycznymi dla tego regionu – podkreśla Damian Domański. - Przez wiele lat piosenki były śpiewane przez starsze pokolenia, na podwórkach, spotkaniach rodzinnych i różnych innych okazjach. W ten sposób przekazywało się z pokolenia na pokolenie teksty i melodie tradycyjne. Również tańce, które obecnie prezentują zespoły folklorystyczne, charakteryzują się swoją specyfiką, jest to np. korkarz, polka drapana po chruście, walczyk koszykarz, kołomajki. Kociewiacy posiadają również swoje stroje regionalne w kolorach występujących w hafcie kociewskich: czerwony, zielony, niebieski, żółty, biały i brązowy. Damski strój kociewski można poznać po charakterystycznej "choince" na kamizelce, a męski po kraciastych spodniach i czapce "maciejówce" – dodaje dyrektor B-OK.
A jakie kapele będą przygrywały do tańca?
- Pierwszą z zaproszonych do współpracy kapel będzie „Burczybas”, który istnieje od 1994 roku i działa przy Gimnazjum im. gen. Hallera i Szkole Podstawowej im Jana III Sobieskiego w Gniewie – mówi Damian Domański. - W skład zespołu przez wszystkie lata wchodziło przeszło 30 osób. Zespół kultywuje tradycje i zwyczaje swej „malej ojczyzny” przez stroje, instrumenty regionalne, gadki, śpiewy, tańce. Instrumenty w kapeli to: akordeon, burczybas włosowy, burczybas łańcuchowy, diabelskie skrzypce, trąbka i klarnet.
Drugim zespołem jaki B-OK Morzeszczyn zaprosi na potańcówki jest Kapela "Kociewie" ze Starogardu Gd. Założona 30 lat temu. Jak podkreśla dyrektor, to wybitni muzycy i promotorzy kultury kociewskiej. Prezentują piosenki w gwarze kociewskiej przygrywając na akordeonie, klarnecie, diabelskich skrzypach, burczybasie oraz skrzypcach. Można ich zobaczyć, a zarazem posłuchać niemal na każdej, większej imprezie nie tylko na Kociewiu, ale także w kraju i poza jego granicami, gdzie często zdobywają najważniejsze nagrody.
- Trzecim zespołem, który zostanie zaproszony do współpracy jest miejscowa kapela - Zespół Pieśni i Tańca "Psiotrowe Dziewuchy", który działa przy naszej instytucji kultury – podkreśla dyrektor B-OK-u. - Swój debiut miał w 2011 roku i od tego czasu nieprzerwanie promuje swoimi występami folklor kociewski, ponieważ ma w swoim repertuarze piosenki w gwarze kociewskiej oraz tańce kociewskie. Swoimi występami uświetnia wiele imprez lokalnych, powiatowych, a także wojewódzkich.
Co ciekawe, panie prowadzą również lekcje edukacyjne w szkołach, na których zapoznają dzieci i młodzież z kulturą Kociewia. Zespół składa się z 20 pań, głównie członkiń KGW Morzeszczyn i Lipia Góra.
Potańcówki odbędą się we wrześniu i październiku.
Napisz komentarz
Komentarze