Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Wielki Hipnotyzer” w Tczewie. Przed nami XXII edycja In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego

Dziewięciu wykonawców z różnych zakątków Polski będzie rywalizowało w sobotę, 26 sierpnia o Grand Prix In Memoriam XXII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Każdy uczestnik wykona jeden utwór z repertuaru lidera Republiki i jeden własny. W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało dotąd 200 różnych solistów i zespołów, a cały festiwal stworzył przestrzeń do występu dla ponad 500 artystów.
Kosmodrom, In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego
Grand Prix festiwalu w 2022 roku trafiło do zespołu Kosmodrom z Tarnowa

Autor: Andrzej Połomski

XXII edycja In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie już 26 sierpnia!

To już 22. edycja tego wydarzenia. Nie zawsze było łatwo, a właściwie należy powiedzieć, że często było niezwykle trudno przygotować festiwal, ale co roku wydarzenie stawało się niezwykłą imprezą, na którą z różnych zakątków Polski, a nawet spoza jej granic, zjeżdżali fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W tym roku o udział w finałowym koncercie Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zabiegało około 30 wykonawców – solistów lub zespołów.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Twórczość Grzegorza Ciechowskiego na deskach centrum kultury w Tczewie

– Ze względu na wysoki poziom nadesłanych materiałów muzycznych, wybranie najlepszych propozycji konkursowych, było niezwykle trudne – mówi Józef Golicki, spiritus movens wydarzenia, od którego wszystko się zaczęło. – Ostateczna lista wykonawców, którzy wystąpią w konkursie, została ustalona po wielokrotnych przesłuchaniach. Tych, którym w tej edycji się nie udało – zapraszamy za rok.

In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego 2023. Wykonawcy

Przez „gęste sito” jury przeszło tylko 9 wykonawców:

  • Claustrophonic,
  • Jacko Brango,
  • Julia Rover,
  • Korporobot,
  • Machaon,
  • Nieznany Wykonawca,
  • Paweł Rychert,
  • Pozory
  • oraz Rat Kru.

W koncercie finałowym XVII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego każdy wykonawca będzie prezentować dwa utwory: jeden z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i Republiki, oraz drugi własny – to nowość tegorocznej edycji tego wydarzenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do Tczewa zjadą miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego

– Skąd taka decyzja? Powody są dwa – mówi Józef Golicki. – Raz, że zależało nam, aby promować twórczość młodych zespołów, które robią ciekawą muzykę. Dwa – w ten sposób można lepiej poznać ich twórczość i czy to, co oni grają na co dzień, ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak opracowali utwór Grzegorza Ciechowskiego. Czy ich wykonanie tego utworu pozostaje w ich stylu muzycznym. W taki sposób łatwiej zobaczyć, jak daleko odbiega ich twórczość od tego, co stworzył Grzegorz Ciechowski.

In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego 2023. Jury

Jury konkursu pracować będzie w składzie:

  • Barbara Jackiewicz – redaktorka naczelna Telewizji Tetka oraz Radia Tczew, którego była także pomysłodawczynią. Autorka audycji muzycznej „Jazzowanie”, producentka programów telewizyjnych „Kinotetka” i „Bezdomniaki”, fanka muzyki, zwłaszcza polskiej, oraz koncertów, a także miłośniczka zwierząt.
  • Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
  • Sławomir Ciesielski – polski muzyk. W latach 80. współzałożyciel, perkusista i autor muzyki niektórych utworów legendarnego zespołu Republika, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Ciesielski grał w takich zespołach, jak: Opera, Kobranocka i wielu innych. Był założycielem i liderem zespołu perkusyjnego Kije. Od 2011 roku współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja.

PRZECZYTAJ TEŻ: Fani Grzegorza Ciechowskiego spotkali się w Tczewie. Grand Prix In Memoriam zgarnął Kosmodrom

  • Eurazja Srzednicka – polska wokalistka, kompozytorka muzyki i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. W latach 90. wyróżniona podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych w Olsztynie. Od roku 2011 związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego, gdzie poznała Sławomira Ciesielskiego, byłego perkusistę Republiki, z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja.
  • Kajetan Golicki – krytyk muzyczny, znawca muzyki rozrywkowej, entuzjasta i popularyzator muzyki eksperymentalnej i alternatywnej. Od 2002 roku związany z Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego.
  • Mariusz Rolka – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania wydawca i poligraf. Twórca grupy Republikanie, zrzeszającej ponad 4500 fanów zespołu Republika.

In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego 2023. Nagrody

W konkursie przyznanych zostanie 6 nagród:

  • Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego,
  • I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Tczewa,
  • Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (3000 zł),
  • Nagroda Specjalna firmy Flex (3000 zł),
  • Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (2000 zł),
  • Nagroda Specjalna Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł).

Kto w tym roku wyjedzie z festiwalu  z główną nagrodą, okaże się już podczas koncertu finałowego, który rozpocznie się w sobotę, 26 sierpnia o godz. 18.30 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Wstęp jest wolny, ale trzeba pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie CKiS albo u organizatora (kontakt: 692 311 363).

PRZECZYTAJ TEŻ: Julia Ziółkowska. Dziewczyna o wielkim sercu i artystycznej duszy

„Wielki Hipnotyzer”. Koncert specjalny In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego 2023

Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego odbędzie się także koncert specjalny „Wielki Hipnotyzer”. Znana jest lista wykonawców.

Zespół Eurazja

Zespół Eurazja powstał z inicjatywy Sławomira Ciesielskiego i Eurazji Srzednickiej. W jego repertuarze są własne poetyckie kompozycje, jak i piosenki z repertuaru Republiki. Skład grupy dopełniają muzycy ze sceny trójmiejskiej. Sławomir Ciesielski i Eurazja Srzednicka, oprócz działań z zespołem Eurazja, zapraszani są do projektów muzyki awangardowej, m.in. Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Julia Ziółkowska z Tczewa w finale „Szansy na Sukces”! Powalczy o występ w Opolu!

Skład zespołu:

  • Eurazja Srzednicka – wokal, kompozycje, teksty,
  • Sławomir Ciesielski – instrumenty perkusyjne, klawiszowe, wokal, kompozycje, teksty,
  • Michał Stryniewski – gitary, kompozycje, chórki,
  • Kasia Maliszewska – instrumenty klawiszowe, flet, chórki,
  • Paweł Falbin – gitara basowa, chórki.

Krzysztof Antkowiak

Krzysztof Antkowiak jest jednym z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swego pokolenia. Artysta popularność zdobył już jako nastolatek pod koniec lat 80., wykonując utwór „Zakazany owoc”. Na scenie występuje od 5. roku życia. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, komponował, koncertował, grał w filmach i serialach. Grzegorz Ciechowski w 1997 roku był producentem jego drugiego albumu „Delfin”, napisał też słowa do wszystkich utworów na płycie. W swoich kompozycjach Antkowiak łączy brzmienia lat 70. i 80. ze współczesnymi.

Krzysztof Jaryczewski

Krzysztof Jaryczewski, kolega i uczestnik wielogodzinnych spotkań oraz dyskusji z Grzegorzem Ciechowskim z okresu wspólnych tras koncertowych Republiki i Oddziału Zamkniętego. To legenda polskiego rocka, współzałożyciel, lider, pierwszy wokalista i autor największych przebojów Oddziału Zamkniętego. Od 2013 roku jest liderem zespołu Jary Oddział Zamknięty, z którym cały czas nagrywa płyty i koncertuje.

Krzysztof Jaryczewski w tym roku obchodzi 45-lecie działalności estradowej i pracuje nad solową płytą, podsumowującą ten jubileusz pracy artystycznej.

Titus

Titus (Tomasz Pukacki), muzyk, kompozytor, autor tekstów, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wraz z zespołem Acid Drinkers ośmiokrotnie zdobył nagrodę Fryderyka i nagrał 12 albumów studyjnych. Od 2009 roku występuje w ramach autorskiego projektu Titus Tommy Gunn.

Julia Ziółkowska

Julia Ziółkowska, młoda tczewianka. Śpiewa, gra na skrzypcach, fortepianie i gitarze. Jest laureatką telewizyjnego programu „Szansa na sukces”, poświęconego twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Fot. Andrzej Połomski, Jacek Cherek

In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego 2023. Wydarzenia towarzyszące

Wydarzeniu towarzyszą działania artystyczne organizowane przez Fabrykę Sztuk. Ta motywem przewodnim tegorocznych działań festiwalowych uczyniła „Masakrę” – płytę Republiki wydaną 25 lat temu. Muzyka z „Masakry” zabrzmi nie tylko w republikańskiej windzie, ale również z szafy grającej – komody na płyty winylowe z PRL.

  • Fabryka Sztuk zachęca również fanów Grzegorza Ciechowskiego do pomalowania wielkoformatowego malowidła, stylizowanego na okładkę.
  • Dla dzieci zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne, podczas których powstanie eko-krowa w czarno-białe pasy.
  • Będzie też quiz sprawdzający znajomość piosenek z płyty „Masakra”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama