Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Politechnika Gdańska wśród najlepszych uczelni na świecie

Politechnika Gdańska, jako jedna z dziewięciu uczelni w Polsce – i jedyna z Pomorza – sklasyfikowana została w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim. To uważany za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie.
Politechnika Gdańska wśród najlepszych uczelni na świecie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Lista Szanghajska, publikowana od 2003 roku przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, to ranking 1000 najlepszych uczelni na świecie. Na czele listy nie ma niespodzianek – najlepsze na świecie już tradycyjnie są trzy uczelnie z USA - Harvard, Stanford i MIT (Massachusetts Institute of Technology). Za nimi, na czwartym miejscu uplasował się brytyjski Cambridge. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane tylko w przybliżeniu, uczelnie pojawiają się w grupach liczących po 100 placówek.

Polskie uczelnie na Liście Szanghajskiej

Wśród najlepszych uczelni na świecie w tegorocznym zestawieniu jest dziewięć uczelni z Polski – o dwie mniej niż w poprzednim. Z listy zniknęły Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Politechnika Wrocławska, jednak od 2020 r. niezmiennie jest na liście miejsce dla Politechniki Gdańskiej.

Najwyżej klasyfikowanymi na Liście Szanghajskiej polskimi uczelniami są w 2023 r. Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (znajdują się w przedziale 401-500).

ZOBACZ TEŻ: Ranking uczelni 2023. Gdańskie szkoły w krajowej czołówce!

W przedziale 801-900 uniwersytetów na świecie znalazły się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.

W przedziale 901-1000 Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Warszawska.

- Obecność naszej uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim to powód do dumy i jednocześnie motywacja do dalszej, wytężonej pracy. Znaleźliśmy się w tym zestawieniu po raz czwarty - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Konsekwentnie rozwijamy naszą uczelnię: inwestujemy w infrastrukturę, wspieramy badania i rozwój naukowców, dbamy o wysoki poziom oferty dydaktycznej. Słuszność podejmowanych przez nas działań potwierdza m.in. właśnie miejsce w Rankingu Szanghajskim.

Przypomnijmy, że w tegorocznym rankingu szkół wyższych, przygotowywanym przez miesięcznik Perspektywy, Politechnika Gdańska uplasowała się na trzecim miejscu wśród najlepszych polskich uczelni technicznych – tuż za Politechniką Warszawską i Akademią Górniczo-Hutniczą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najszybszy superkomputer w Polsce pracuje na Politechnice Gdańskiej

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (Academic Ranking of World Universities -ARWU), nazywany Listą Szanghajską albo Rankingiem Szanghajskim uwzględnia przede wszystkim osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych z całego świata.

W tworzeniu rankingu liczą się:

  • liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa
  • liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Calrivate.
  • liczba artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”
  • liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index
  • wielkość osiągnięć danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama