Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

Prelekcje, warsztaty, wymiana doświadczeń, a do tego sporo dyskusji w kuluarach – przez trzy dni Bolszewo było mekką przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów oraz biznesu, którzy spotkali się na Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych. Jednym z gości był wicepremier i minister kultury Piotr Gliński

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Bolszewie. „Chcemy, aby świat działał lepiej”

Prelekcje, warsztaty, wymiana doświadczeń, a do tego sporo dyskusji w kuluarach – przez trzy dni Bolszewo było mekką przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów oraz biznesu, którzy w dniach 20-22 października spotkali się na kolejnym Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych. Jednym z gości i prelegentów był wicepremier oraz minister kultury Piotr Gliński.
Olek
Knitter
22.10.2022 / 10:58

Jak dobrze pracować z organizacjami pozarządowymi? NGO jak korporacja? Rady społeczne jako struktury na czas kryzysów? Zlecenia usług organizacjom pozarządowym przez jednostki samorządu terytorialnego czy też Internet i nowe technologie w NGO – to tylko kilka z wielu tematów, nad którymi przez trzy dni (20-22 października) dyskutowali w Bolszewie przedstawiciele „trzeciego sektora”, samorządu i biznesu. Okazją do wymiany poglądów, doświadczeń oraz dyskusji było Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, zorganizowane przez Pomorską Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych i Fundację RC – Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. NGO-sy okiem prezesa

– Organizacje pozarządowe pomagają wypełniać lukę w systemie oraz naprawiać różne sprawy, a także pomagają rozwijać nasze małe ojczyzny. Może czasami jesteśmy postrzegani jako naiwni marzyciele, zbawcy świata, którzy nie wiedzą, jak ten świat działa. Jednak my doskonale wiemy, jak ten świat działa, i się z tym nie zgadzamy, dlatego chcemy, aby działał lepiej – uważa Piotr Stec, prezes Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych, który nie ma wątpliwości, że w Polsce nie byłoby demokracji, gdyby nie sektor pozarządowy.

Jednak NGO-sy do rozwoju potrzebują warunków, a wtedy będą mogły pomagać innym. I dlatego w szerokim gronie zastanawiano się, co zrobić, by te warunki poprawić.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wejherowo wsparło milionem złotych organizacje pozarządowe

Dziś, mimo iż organizacje pozarządowe robią wiele dobrego, to, zdaniem Steca, ich działalność jest utrudniona, m.in. przez polaryzację polityczną, biurokrację, brak zaufania, konkurencyjne, a nie kooperacyjne myślenie.

– NGO-sy są ostatnim elementem łańcucha pokarmowego w samorządach czy w administracji centralnej. Budowanie wspólnoty jest bardzo trudnym procesem i potrzebujemy niektórych rozwiązań tu i teraz. Nie zgadzamy się na próby upolitycznienia sektora pozarządowego przez wszystkich, którym jest to na rękę. My, jako mieszkańcy Pomorza, kładziemy duży nacisk na dialog i współdziałanie – mówi Piotr Stec, który podczas panelu dyskusyjnego reprezentował właśnie organizacje pozarządowe.

Piotr Stec

Piotr Stec, prezes Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych

Piotr Stec
prezes Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych

Organizacje pozarządowe pomagają wypełniać lukę w systemie oraz naprawiać różne sprawy, a także pomagają rozwijać nasze małe ojczyzny. Może czasami jesteśmy postrzegani jako naiwni marzyciele, zbawcy świata, którzy nie wiedzą, jak ten świat działa. Jednak my doskonale wiemy, jak ten świat działa, i się z tym nie zgadzamy, dlatego chcemy, aby działał lepiej.

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. NGO-sy okiem wicepremiera i wicemarszałka

Przedstawiciele „trzeciego sektora” oraz goście Pomorskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych mieli również okazję poznać punkt widzenia rządu oraz samorządu, gdyż gośćmi panelu dyskusyjnego byli wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

Piotr Gliński wspominał, iż to właśnie w sąsiednim Wejherowie w latach 80-tych odbyło się jedno z pierwszych spotkań oddolnego młodzieżowego ruchu społecznego, który zajmował się kwestiami ekologii.

– Już wtedy w kraju była oddolna presja gotowego na niezależne działania społeczeństwa – mówił.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Mała Ukraina” przy Grunwaldzkiej 5 we Wrzeszczu

Wicepremier przyznał, że od samego początku zawsze kultura, jak i NGO-sy, były, z politycznego punktu widzenia, poszkodowane, gdyż zajmowano się nimi zawsze na samym końcu, ponieważ priorytetem dla polityków były inne sprawy, a, jego zdaniem, dopiero ten rząd odwrócił tę kolejność. Gliński opowiadał o przygotowywanych programach i planach dla trzeciego sektora, który, jego zdaniem, zdał prawdziwy egzamin podczas niesienia pomocy potrzebującym w czasie pandemii oraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Wicepremier kilkukrotnie zapewnił o przygotowywanych zmianach dla organizacji pozarządowych, które są już procedowane, a które, z jednej strony, mają upraszczać i zmniejszać biurokrację, ale z drugiej, zwiększać transparentność co do źródeł finansowania.

– Ta ustawa w cywilizowany sposób ma porządkować te kwestie tak, aby wywrzeć presję biurokratyczną z uzyskiwaniem, może dla kogoś mało wygodnych, informacji wrażliwych, ale ważnych dla transparentności – mówił minister.

Wiesław Byczkowski
wicemarszałek województwa pomorskiego

Co roku budżet na NGO-sy na Pomorzu wzrasta. W roku przyszłym planujemy przeznaczyć na ten cel już ponad 11 mln zł, czyli o ok. 800 tys. zł więcej niż planowaliśmy w 2022 roku.

Wiesław Byczkowski zaprezentował, jak sam to nazwał, fotografię sytuacyjną trzeciego sektora na Pomorzu z jego punktu widzenia, a wyzwania na przyszłość przedstawił w kilku krótkich tezach.

– Co roku budżet na NGO-sy na Pomorzu wzrasta. W roku przyszłym planujemy przeznaczyć na ten cel już ponad 11 mln zł, czyli o ok. 800 tys. zł więcej niż planowaliśmy w 2022 roku – przyznał, jednocześnie potwierdzając, że ostatnie trzy lata była dla sektora społecznego trudne, głównie ze względu na brak stabilności, wywołany najpierw przez pandemię, a następnie przez sytuację geopolityczną i wojnę w Ukrainie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bursztynowe Mieczyki już po raz 28.! Organizacje społeczne wciąż mogą się zgłaszać

Wicemarszałek wspomniał też o uruchamianym „na dniach” kolejnym konkursie grantowym dla podmiotów, które będą chciały wspomóc uchodźców z Ukrainy. Na ten program – „Pomorskie dla Ukrainy” – będzie przeznaczona kwota 20 mln zł.

Wyzwania to, jego zdaniem, możliwość wzmocnienia NGO-sów poprzez m.in. współpracę gospodarczą, np. umożliwienie im startowania w przetargach czy zamówieniach publicznych, tak aby mogły być jeszcze bardziej samodzielne i urynkowione. Dziś, jego zdaniem, stowarzyszenia i organizacje są trochę takimi „klientami” pod klamkami u drzwi zmieniających się władz.

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

Prelekcje, warsztaty, wymiana doświadczeń, a do tego sporo dyskusji w kuluarach – przez trzy dni Bolszewo było mekką przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów oraz biznesu, którzy spotkali się na Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych

Przedstawiciele organizacji pozarządowych ciekawi byli m.in., czy i jakie pieniądze trafią do nich z nowego rozdania Funduszy Europejskich. O tym, m.in., mówił w piątek, 21 października Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Natomiast o nowym rozdaniu jako nowym etapie, tudzież zmianie paradygmatów, oraz o nowej współpracy organizacji pozarządowych z samorządami dyskutowali w czwartek, 20 października Agnieszka Kapała-Sokalska z zarządu województwa pomorskiego, Łukasz Samborski z Fundacji RC w Gdańsku, Jarosław Białk, starosta pucki oraz Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski.

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. „Bursztynowy Katamaran”

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych było też idealną okazją do wręczenia kolejnych nagród „Bursztynowego Katamarana”. Nagrody odebrali Wojciech Zemła oraz Anna Horak, w imieniu miasta Sopotu, oraz Zdzisława Hołubowska, w imieniu Stowarzyszenia Sabat Szefowych z Człuchowa

„Bursztynowy Katamaran” dla Sopotu i Sabatu Szefowych

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych było też idealną okazją do wręczenia kolejnych nagród „Bursztynowego Katamarana”. Wyjątkowe statuetki przyznano w dwóch kategoriach:

  • Samorządu Terytorialnego – zdaniem komisji, najlepiej współpracującego z NGO,
  • oraz Organizacji Pozarządowej – za najlepszą partnerską współpracę w tym roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: O rozwoju NGO-sów w Olivii Centre

Komisja w składzie: Katarzyna Dudzic z Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Anita Radtke z Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych i Piotr Stec z Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych, zdecydowali, iż tym razem najlepiej z organizacjami pozarządowymi współpracowali w Sopocie. Nagrodę odebrali sekretarz miasta Wojciech Zemła oraz przewodnicząca Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych Anna Horak, którzy przyznali, że starają się odpowiadać na duże zapotrzebowanie oraz obywatelską postawę mieszkańców Sopotu, w którym zarejestrowanych jest około 380 organizacji pozarządowych, a aktywnych jest około 100-120, co, na liczące 33-34 tysiące mieszkańców miasto, to wynik bardzo dobry.

Drugą nagrodę, dla wyróżniającej się organizacji pozarządowej, odebrała, w imieniu Stowarzyszenia Sabat Szefowych z Człuchowa, Zdzisława Hołubowska, jedna z członkiń tego stowarzyszenia.

– To stowarzyszenie za swoją ponad 25-letnią działalność, m.in. charytatywną i wspierającą, jak nikt zasłużyło na to, aby ten wyjątkowy katamaran do niego dotarł – przyznała Zdzisława Hołubowska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze