Brutalne pobicie 16-latka w Starogardzie Gdańskim. Agresywni nastolatkowie już zatrzymani

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego wyjaśniają okoliczności związane z pobiciem 16-latka. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w pobliżu parku miejskiego. Do chwili obecnej śledczy zatrzymali wszystkie osoby zarejestrowane na nagraniu z pobicia. Agresorami było sześcioro nastolatków w wieku 15-16 lat ze Starogardu i okolic. Dwóch z nich zostało już objętych decyzją sądu rodzinnego nadzorem kuratora.
Krystyna
Paszkowska
16.05.2022 / 14:25

Do pobicia doszło w minioną środę (11 maja) w parku miejskim w Starogardzie Gdańskim. 16-letniego chłopaka biło sześcioro młodych 15-16-letnich ludzi. Nagranie z brutalnego pobicia trafiło do sieci. Grupa nastolatków (trzy dziewczyny i trzech chłopaków) dotkliwie pobiła 16-latka. Informacja o tym czynie do policji trafiła następnego dnia.

- Do zdarzenia doszło w środę wieczorem w okolicy parku miejskiego – informuje asp. szt. Marcin Kunka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. - Sprawcami tego pobicia mieli być inni nieletni. Śledczy przyjęli zawiadomienie dotyczące popełnienia czynu karalnego. Policjanci, którzy zajęli się tą sprawą, między innymi zabezpieczyli nagranie tego zajścia, które zarejestrowane zostało telefonem komórkowym. Funkcjonariusze ustalili personalia wszystkich uczestników tego zdarzenia. Obecnie wszyscy już zostali zatrzymani.

Od chwili przyjęcia zgłoszenia do dziś (16 maja) policjanci zatrzymali wszystkie osoby zarejestrowane na nagraniu, które mogą mieć związek z pobiciem 16-latka. Dwoje z tych nieletnich - 15-letnia dziewczyna oraz jej rówieśni - już w miniony piątek, na podstawie decyzji sądu rodzinnego, zostało objętych nadzorem kuratora.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pobili i zostawili na polu w samej bieliźnie

- Pozostałe cztery osoby trafiły do policyjnej izby dziecka, gdzie będą oczekiwać na dalsze decyzje sądu – mówi rzecznik policji. - Obecnie policjanci wyjaśniają bliższe okoliczności tego zdarzenia i oczekują na dalsze decyzje wymiaru sprawiedliwości.

Nastolatek został skopany, pobity pałką teleskopową, zwyzywany, opluty. Razy trafiały zaatakowanego chłopaka w różne części ciała, w tym w głowę.

Agresywnymi nastolatkami zajął się już wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim.

- Wachlarz kar przewidzianych dla sprawców pobicia jest dosyć szeroki – mówi asp. szt. Marcin Kunka. - Od nadzoru rodziców, poprzez nadzór kuratora. Istnieje także możliwość osadzenia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym lub w Zakładzie Poprawczym.

Próbowaliśmy dodzwonić się do rzecznika Sądu Okręgowego w Gdańsku, aby zapytać, czy rozważane przekazanie sprawy do wydziału karnego, aby ci młodzi ludzie odpowiadali z swój czyn, jak osoby dorosłe. Na razie niestety, nie udało się nam. Do sprawy wrócimy.

ZOBACZ TEŻ: Tragedia w Starogardzie Gdańskim! W pożarze zginęło troje dzieci

Kilkoro z napastników, to uczniowie starogardzkiego Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego HUBALA.

- To pierwsze tak drastyczne zdarzenie z udziałem kilku naszych uczniów – mówi Daria Sandomierska, wicedyrektor ds. wychowawczych w ZSZ w Starogardzie. - Na terenie naszej szkoły w ogóle nie mieliśmy takich zdarzeń – zaznacza. Takie nagrania jeszcze nigdy do nas nie trafiły.

W mediach pojawiły się doniesienia, jakoby nastoletni sprawcy pobicia zostali relegowani ze szkoły. To nieprawda. Jakie decyzje w sprawie agresywnych nastolatków podejmie szkoła? - Nie robimy żadnych ruchów pochopnie - jutro (17 maja) - mamy posiedzenie Rady Rodziców. Wówczas będziemy decydowali jakie zostaną wobec nich podjęte decyzje. Obecnie zajmuje się nimi sąd. To chyba najbardziej wpłynie na ich dalsze losy.

Zapytaliśmy, czy jest możliwa decyzja o relegowaniu agresywnych nastolatków ze szkoły.

- Jest taka możliwość – taka decyzja będzie podejmowana przez Radę Pedagogiczną na podstawie statutu szkoły – mówi pani wicedyrektor. - Sprawa każdego z nastolatków będzie rozpatrywana osobno, biorąc pod uwagę również opinię dotychczasową i funkcjonowanie na terenie szkoły.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze