(Fot. GDDKiA)

Europrojekt Gdańsk opracuje koncepcję programową obwodnicy Starogardu Gdańskiego

W przetargu na wykonanie koncepcji programowej obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 zwyciężyła oferta firmy Europrojekt Gdańsk. Wykona ją za ponad 4,7 mln zł. W środę. 15 grudnia została podpisana umowa. Gotowa dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na projekt obwodnicy i jej budowę.
Bogdana
Wachowska
16.12.2021 / 12:41

Koncepcja zawierać będzie dokładny opis i przebieg przyszłej drogi szybkiego ruchu. Gotowa dokumentacja będzie postawą do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy, która zaplanowana jest do realizacji w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic”. Na realizację zadania wykonawca ma 15 miesięcy.

– W grudniu 2020 r. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zatwierdziła wariant V obwodnicy, omijający miasto od południa – przypomina Magdalena Dalecka, rzecznik prasowa prezydenta Starogardu Gdańskiego. – W kolejnym kroku w marcu 2021 r. GDDKiA złożyła do Urzędu Gminy w Starogardzie Gdańskim wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Trasa będzie miała ok. 16,1 km długości i klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji, przewidziano budowę czterech węzłów drogowych (ew. skrzyżowań, w zależności od wyników analiz):

  • Starogard Zachód,  
  • Starogard Południe,
  • Jabłowo,
  • Starogard Wschód.

Obwodnica Starogardu Gdańskiego ma poprawić  płynność układu komunikacyjnego, skrócić czas podróży oraz poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

– Nowa droga to również zapewnienie odpowiednich parametrów nośności nawierzchni dla przejazdu pojazdów ciężkich o nacisku na oś 11,5 t, zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na otoczenie, w tym na warunki życia mieszkańców i środowisko – wylicza Magdalena Dalecka. – Będzie to możliwe dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

Obwodnica ma powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Program przewiduje pięć nowych obwodnic w województwie pomorskim w latach 2020-2030. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Program budowy 100 obwodnic w województwie pomorskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

  • Brzezia w ciągu DK25, o długości 4,5 km (dodatkowo przebudowane zostaną 4 km DK25), trwają prace budowlane,
  • Człuchowa w ciągu DK22 i DK25, jest przygotowywane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R),
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21, trwają prace nad STEŚ-R,
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22, został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, GDDKiA podpisała umowę na koncepcję programową,
  • Sztumu w ciągu DK55, jest przygotowywana dokumentacja: koncepcja programowa z wariantowaniem przebiegu, materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz projektu budowlanego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze