W trakcie trwania wydarzenia prezentowane są dziesiątki oryginalnych i zabytkowych pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej (fot. Damian Jakubowski/D-Day Hel)

Kolejna edycja D-Day Hel. Desant wojsk alianckich 24-27 sierpnia

To jedno z największych widowisk historycznych na Pomorzu. Impreza plenerowa o charakterze historycznym, której założeniem jest rekonstrukcja operacji „Overlord” z 1944 roku, czyli lądowania wojsk alianckich w Normandii. XVI edycja D-Day Hel, który odbędzie się 24-27 sierpnia 2022 r.
Bogdana
Wachowska
23.02.2022 / 13:45

D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.

W trakcie trwania wydarzenia prezentowane są dziesiątki oryginalnych i zabytkowych pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej. Setki rekonstruktorów wcielają się w rolę żołnierzy walczących i żyjących na froncie zachodnim.

D-Day Hel, oprócz inscenizacji składa się również z innych wydarzeń dodatkowych takich jak: koncerty muzyki lat czterdziestych, pokazy mody, konkursy i parady pojazdów. Wydarzenia odbywają się na terenie całego miasta ze szczególnym uwzględnieniem popularnych miejsc turystycznych.

Fot. Damian Jakubowski/D-Day Hel

Dokładny plan tegorocznej imprezy jeszcze nie jest znany.

Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja Neptun rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Udział w niej wzięli również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).  

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze