Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster przyznaje, że popełnił błąd w oświadczeniu i go skorygował (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Drogie drogi. Burmistrz Chojnic napisał list do prezesa Orlenu

Inwestycje drogowe drożeją i to skokowo z dnia na dzień. Firmy żądają od samorządów renegocjacji kontraktów albo wolą zapłacić karę i odstąpić od wykonania zadania. To rodzi wiele problemów w realizacji inwestycji, a oferty znacznie przewyższają wcześniejsze kosztorysy.
Olek
Knitter
5.04.2022 / 12:43

Dlatego burmistrz Chojnic postanowił napisać list do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i zapytać go o powody tak wysokich cen asfaltu, sprzedawanego przez Orlen, a który jest komponentem do produkcji mas bitumicznych.

- Do napisania listu upoważnia mnie sytuacja, z którą stykają się obecnie samorządy prowadzące lub zamierzające prowadzić inwestycje drogowe – uważa burmistrz Arseniusz Finster.

Burmistrz Chojnic zastanawia się w wysłanym liście, jak to możliwe, że w przeszłości, gdy baryłka ropy kosztowała 150 dolarów asfalt był po 1800 zł. Obecnie baryłka ropy kosztuje ok. 100 dolarów, a cena asfaltu oferowanego przez PKN Orlen kosztuje już 3100 zł.

- Wykonawcy sygnalizują z jednej strony potrzebę renegocjacji kontraktów, a z drugiej strony odstępują od udziału w postępowaniach przetargowych, tłumacząc ten fakt bardzo wysoką ceną asfaltu, który oferuje PKN Orlen. Jak na pewno pan wie, asfalt jest komponentem do produkcji mas bitumicznych – pisze w liście burmistrz Chojnic.

I dodaje: Pan prezes, jako były samorządowiec dokładnie wie, że integralną częścią tworzenia dokumentacji projektowej jest kosztorys wykonawczy. Na pewno nie muszą tłumaczyć panu jakie powstają problemy w realizacji inwestycji przy tak skokowym wzroście cen. Uprzejmie prosiłbym o wyjaśnienie – dodaje Finster.

Wysokie ceny wstrzymują m.in. remont ulicy Gdańskiej w Chojnicach.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze