Samorządowcy i mieszkańcy Chojnic oraz gminy Chojnice chcieliby, aby w tym miejscu, przy stacji paliw w Nieżychowicach, powstał węzeł "łączący" drogę krajową 22 i drogę wojewódzką 212, która "przeradza" się niedaleko Chojnic w krajową 25. Obecnie z tego miejsca nie można skręcać w obie strony, ponieważ obowiązują zakazy

Dwie obwodnice w Chojnicach bez połączenia. Rusza zbiórka podpisów

Włodarze miasta i gminy Chojnice po świętach rozpoczną wśród swoich mieszkańców zakrojoną na wielką skalę zbiórkę podpisów pod wspólną petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o utworzenie węzła drogowego w Nieżychowicach (przy drodze krajowej 22). - To odpowiedni moment, abyśmy zareagowali, bo nasi mieszkańcy na to zasługują - podkreśla inicjator akcji Adam Kopczyński, zastępca burmistrza Chojnic.
Olek
Knitter
3.04.2023 / 14:00

W Chojnicach oraz w powiecie chojnickim sporo dzieje się w kwestiach drogowych. Między Chojnicami a Czerskiem (powiat chojnicki) trwa kompleksowa modernizacja drogi krajowej 22. W Chojnicach ruszyła budowa zachodniego obejścia miasta, co po zakończeniu (za dwa lata) pozwoli na zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej 212 i przeniesienie z centrum miasta sporego ruchu samochodowego z północnej części województwa pomorskiego na obrzeża Chojnic.

Od 2008 roku Chojnice mają też obwodnicę południową, a więc cały ruch, również tranzytowy, omija miasto „nową berlinką”. Dodatkowo wybrana jest już opcja obwodnicy pobliskiego Człuchowa i jak „zmierzyli” w chojnickim urzędzie, będzie ona znajdowała się zaledwie 5 km od potencjalnego węzła w Nieżychowicach.

Szkopuł jednak w tym, że wszystkie najważniejsze drogi omijające centrum Chojnic – czyli 22 i 212 – nie są ze sobą porządnie skomunikowane i to powoduje, że część kierowców i tak musi wjechać do miasta, m.in. na rondo „Solidarności”.

Adam Kopczyński
zastępca burmistrza Chojnic

 Zbieranie podpisów wśród mieszańców miasta rozpoczniemy podczas zebrań samorządów osiedlowych. Wykorzystamy do tego też różne uroczystości odbywające się w mieście. Dajemy sobie trzy lub cztery miesiące na to, aby te podpisy zbierać, aby ta petycja miała moc w postaci dużej liczby podpisów. Wykorzystamy do tego również internet. Nasi mieszkańcy zasługują na węzeł w Nieżychowicach

- Zastanawiamy się, czy budowa węzła w Nieżychowicach nie mogłaby powstać przy okazji budowy sąsiedniej obwodnicy Człuchowa, która będzie miała swój początek niecałe 5 km dalej w Zagórkach – mówi Adam Kopczyński, zastępca burmistrza Chojnic.

Kopczyński zdradza, że zbieranie podpisów w mieście będzie odbywało się dwutorowo – na papierze oraz w internecie i rozpocznie się zaraz po świętach.

- Zbieranie podpisów wśród mieszańców miasta rozpoczniemy podczas zebrań samorządów osiedlowych. Wykorzystamy do tego też różne uroczystości odbywające się w mieście. Dajemy sobie trzy lub cztery miesiące na to, aby te podpisy zbierać, aby ta petycja miała moc w postaci dużej liczby podpisów. Wykorzystamy do tego również internet. Nasi mieszkańcy zasługują na węzeł w Nieżychowicach - mówi Kopczyński.

Węzeł Nieżychowice

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie obwodnice Chojnic nie będą ze sobą skomunikowane. Radni apelują o budowę węzła

Zaproszenie miasta to wspólnych działań przyjęli również samorządowcy gminy Chojnice.

- Inicjatywa miasta, aby powstała wspólna petycja, to bardzo dobry pomysł. Zamierzamy aktywnie się włączyć w te działania. Powstanie węzła w Nieżychowicach to ważna inwestycja również z punktu widzenia naszych mieszkańców, którzy mają do załatwienia sprawy w centrum miasta, a mieszkają przy remontowanej właśnie „berlince” czy też przy drodze wojewódzkiej 240 w stronę Tucholi. Mają oni więc bezpośredni dostęp do obwodnicy Chojnic i dzięki węzłowi w Nieżychowicach mogliby właśnie obwodnicą jechać do centrum Chojnic lub wrócić do domów, a niestety muszą jechać przez całe centrum, stojąc i częściowo również powodując korki. Również urząd gminy znajduje się w centrum Chojnic, przy wylocie na ulicę Sępoleńską, a więc węzeł ułatwiłby naszym mieszkańcom dojazd również w sprawach urzędowych – uważa zastępca wójta gminy Chojnice Janusz Szczepański i dodaje, że przecież węzeł w Nieżychowicach, w momencie oddania do użytku zachodniego obejścia Chojnic, również znacznie poprawiłby dojazd dużej części mieszkańców gminy do chojnickiego szpitala.

W gminie Chojnice również ruszy akcja zbierania podpisów, zwłaszcza wśród mieszkańców mających bezpośredni dostęp do obwodnicy Chojnic. Pomóc w zbieraniu podpisów mają m.in. sołtysi. 

Koszt powstania węzła w Nieżychowicach oceniamy na 70-80 mln zł.

Janusz Szczepański
zastępca wójta gminy Chojnice

Inicjatywa miasta, aby powstała wspólna petycja, to bardzo dobry pomysł. Zamierzamy aktywnie się włączyć w te działania. Powstanie węzła w Nieżychowicach to ważna inwestycja również z punktu widzenia naszych mieszkańców

Jak już pisaliśmy, kilka dni wcześniej Rada Miejska w Chojnicach podjęła uchwałę i wystosowała apel do premiera, parlamentarzystów ziemi chojnickiej oraz dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy węzła Nieżychowice przy drodze krajowej 22.

- Budowa zachodniego obejścia Chojnic, które zmieni przebieg drogi wojewódzkiej 212 i wyprowadzi ruch kołowy poza centrum Chojnic o wartości 70 mln zł to tylko połowiczny sukces. Z powodu braku węzła Nieżychowice nie uda się nam się znacząco zmniejszyć natężenia ruchu samochodowego, szczególnie tranzytowego – uważają chojniccy radni.

Obwodnica Chojnice

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze