XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach

XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach

Dzéń Jednotë Kaszëbów w Gniewinie z kolejną próbą bicia rekordu gry na akordeonach

W niedzielę, 19 marca, w rocznicę pierwszej historycznej wzmianki o Kaszubach przez papieża Grzegorza IX, odbędzie się kolejny Dzéń Jednotë Kaszëbów czyli Dzień Jedności Kaszubów. Tym razem gospodarzem będzie Gniewino. Ale nie tylko tam Kaszubi będą świętować ten ważny dla siebie dzień. W samo południe rozpocznie się też uroczystość w Gdańsku. Imprezy odbędą się również w innych miastach.
Olek
Knitter
15.03.2023 / 05:00

Kaszubi znów spotkają się podczas Dnia Jedności Kaszubów na dużej imprezie firmowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Ze względu na pandemię w latach poprzednich obchody święta odbywały się tylko lokalnie, a te oficjalne wydarzenia odwoływano. Ostatnim oficjalnym gospodarzem była więc gmina Żukowo, do której Kaszubi zawitali w 2019 roku. A przypomnijmy, pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku w Gdańsku.

W rocznicę pierwszej wzmianki o Kaszubach

Data Dnia Jedności Kaszubów, czyli 19 marca, nie jest przypadkowa. Dokładnie 785 lat wcześniej, właśnie 19 marca 1238 roku ukazała się pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach i to w bulli papieża Grzegorza IX, który wówczas zatytułował księcia Bogusława I – „księciem Kaszub”.

- Obok Światowego Zjazdu Kaszubów, w kalendarzu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego to drugie najważniejsze wydarzenie, które w atrakcyjny i wyrazisty sposób przypomina o wiekowej obecności Kaszubów na Pomorzu. W Gniewinie będziemy mieli sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką/Kaszubem i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności. W przygotowanym wspólnie z władzami gościnnej gminy Gniewino programie, każdy znajdzie odniesienie do tych fundamentalnych składników kaszubskiej tożsamości – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

- Kaszuby są tam gdzie są Kaszubi. Ta dewiza podąża za nami każdego dnia. Kaszubi rozsiani są po całym świecie, mieszkają w różnych miejscach. Dlatego w tym szczególnym okresie dla nas chcielibyśmy zaakcentować naszą obecność - podkreśla Marek Wantoch Rekowski, Kaszuba z Trzebiatkowa. - Jak mawiał poeta ”Chto kaszëbsczi jãzëk znaje mòże zwiedzac wszëtczi kraje”. My Kaszubi chcemy powiedzieć, że nadal tu jesteśmy i to w różnych językach świata. Niech wieść o Kaszubach płynie do odległych krain. Niech inne narody usłyszą, że My Kaszubi mamy swoje święto 19 marca. Przekażmy to również naszym gościom z różnych zakątków ziemi, których na Kaszubach jest wiele - zachęca M. Wantoch Rekowski.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11.30. Następnie ok. 12.30 odbędzie się przemarsz ulicami Pomorską i Szkolną do hali widowiskowo-sportowej, gdzie na godz. 13.00 przewidziano otwarcie imprezy.

- Obok stałych punktów, takich jak kolejna próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, czy turniej gry w „Baśkę”, polecam także spotkania z autorami i literaturą kaszubską oraz projekcję filmu „Jutro będzie padać” o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej. Warto przy okazji przypomnieć, że znajdujący się nieopodal Gniewina Strzebielinek, trwale zapisał się w najnowszej historii Polski. To w tej niewielkiej kaszubskiej osadzie zorganizowano w stanie wojennym jeden z obozów internowania, przez który przeszło pół tysiąca osób, w tym również Kaszubi m.in. urodzony w Tuchomiu na Gochach Ludwik Prądzyński, jeden z inicjatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Również ja znalazłem się wtedy w Strzebielinku. Z tym większym wzruszeniem z bagażem osobistych wspomnień pojawię się w tym roku w Gniewnie i wszystkich do tego serdecznie zachęcam. Do ùzdrzeniô! – dodaje prezes Wyrowiński.

Dzień Jedności Kaszubów 2023 – program

Po oficjalnym otwarciu w sali sportowej scenę „opanują” uczniowie z Gniewina i Kostkowa, lokalni artyści oraz zespoły regionalne, m.in. Nadolanie, Bazuny czy Kabaret Purtce. Będzie również okazja posłuchać Mistrzyni Pięknego Czytania po Kaszubsku Kornelii Garstki.

W Zespole Kształcenia i Wychowania od godz. 11.00 trwać będzie Jarmark Kaszubski, a w Centrum Kultury i Biblioteki będą atrakcje dla dzieci (dmuchańce) i dla fanów haftu, gdyż zaplanowano również wystawę hafciarskiego rękodzieła. Tradycyjnie będzie też coś specjalnego dla fanów literatury. O godz. 13.30 o drodze do świętości i działalności biskupa Konstantyna Dominika opowie ks. dr Marian Miotk. O godz. 14.20 „Spotkanie z figlami. O literaturze ludowej i książce Figle gnieżdżewskich gburów Jana Patoka” opowie Roman Drzeżdżon, a o 15.10 rozmowa zatytułowana „Kaszuby ma w sercu” o współczesnej prozie kaszubskiej z autorką Krystyną Lewną. Spotkania te odbędą się w Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie (ul. Sportowa 1) i będą miały charakter otwarty dla publiczności.

Natomiast w sali widowiskowo-kinowej CkiB o 13.30 warsztaty „Kaszubski Świat Bajek” poprowadzą Aleksandra i Dariusz Majkowscy, o 14.30 zaprezentuje się Pomorski Teatr Nobilis ze spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką”, a o 17.15 przewidziano seans filmu fabularnego pt. „Jutro będzie padać", który opowiada o losach Kaszubów podczas drugiej wojny światowej.

A fani gry w karcianą „Baśkę” spotkają się w restauracji „Trzy Korony koło stadionu, gdzie w samo południe rozpocznie się turniej (rejestracja zawodników od 10.30).


Akordeoniści z kolejnym rekordem?

Wydarzeniem, które co roku przyciąga nie tylko fanów muzyki, jest wspólne muzykowanie akordeonistów, którzy każdego roku podczas tego właśnie wydarzenia próbują pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonach. Obecny rekord pochodzi z 2016 roku. Podczas obchodów święta w Bojanie zagrało jednocześnie 372 akordeonistów. Wcześniej rekordy były pobijane w Sulęczynie (346 osób), Sierakowicach (314 osób) i Kościerzynie (281 osób).

Organizatorami Dnia Jedności Kaszubów w Gniewinie są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz gmina Gniewino.

Coś dla zdrowia

Uczestnicy Dnia Jedności Kaszubów będą mogli także wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych organizowanych przez Szpitale Pomorskie  w ramach projektu „Zdążyć przed cukrzycą".

- Podczas wydarzeń będzie można sprawdzić poziom glukozy we krwi, poznać skuteczne sposoby zapobiegania cukrzycy. Wszystkich chętnych zapraszamy na aktywności sportowe – mile widziane są całe rodziny - mówi Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich.- Na najbardziej zaangażowanych i wytrwałych czekają cenne nagrody.Czekamy na wszystkich chętnych w godz. 11.00-15.00 w czasie odbywającego się w Zespole Szkół Kształcenia i Wychowania - Jarmarku Kaszubskiego.

W programie przewidziano bezpłatne badania i konsultacje pod kątem nieprawidłowości w poziomie glukozy we krwi, aktywności ruchowe dla małych i dużych, nagrody i medale za udział w wydarzeniu oraz upominki dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Świętowanie również w Gdańsku

W niedzielę 19 marca z okazji 785. rocznicy pierwszego zapisu nazwy „Kaszub” odbędą się również uroczystości na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, najwybitniejszego i najbardziej zasłużony dla Gdańska i Pomorza władcy pomorskiego z dynastii Sobiesławiców.

Początek o godz. 12.00, kiedy to odśpiewany zostanie hymn kaszubski, a po złożeniu kwiatów i przemówieniach przewidziano występ artystyczny przygotowany przez młodzież. - Zabieramy ze sobą flagi kaszubskie, szaliki oraz inne elementy stroju w barwach czarno-żółtych! Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. Zapraszamy na wspólne świętowanie i poznawanie dziejów Gdańska – zachęca Wojciech Konkel, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, które to organizuje obchody pod pomnikiem Świętopełka II.

Z kolei na Górze Gradowej, jak co roku, odbędzie się uroczyste podniesienie flagi kaszubskiej (godz. 12). Na to wydarzenie zaprasza Fundacja Kaszuby. 

Świętowanie w Miastku

Lokalne obchody z okazji Dnia Jedności Kaszubów odbędą się m.in. w Miastku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze