Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

W słowie są piękno i siła...

W 2003 roku nakładem Wydawnictwa Oskar ukazała się książka pt. „Rozmowy o tańcu” z wywiadem - rzeką przeprowadzonym przez znawczynię teatru i baletu, dziennikarkę i pisarkę Barbarę Kanold z wybitną choreografką, twórczynią pierwszego w Polsce teatru tańca Janiną Jarzynówną – Sobczak. I tak narodził się cykl książek Barbary Kanold pod wspólnym tytułem „Znani Gdańszczanie”.

Ostatnia książka z tej serii, wydana już przez Wydawnictwo Region, ukazała się w 2021 roku i była poświęcona autorce tego cyklu. Właściciel Wydawnictwa Region Jarosław Ellwart uznając potrzebę prezentacji wybitnych osobowości regionu pomorskiego podjął wyzwanie kontynuowania działalności wydawniczej w tym zakresie. Oczywiście już pod nieco zmienionym tytułem cyklu, który prezentować będzie osoby nie tylko z Gdańska, ale z całego Pomorza. Stąd też nowa seria książek otrzymała tytuł: „Wybitni Pomorzanie”.


Cykl ten otwiera książka „W słowie są piękno i siła…” o niedawno zmarłej, wybitnej aktorce Halinie Winiarskiej i wspaniałym aktorze Jerzym Kiszkisie. Prywatnie byli małżeństwem, publicznie Honorowymi Obywatelami Miasta Gdańska. Zasłużeni dla kultury i walki o wolną, demokratyczną Polskę. Autorem książki jest red. Mariusz Szmidka - znany gdański dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” w latach 2012-2021, obecnie kierujący niezależnym portalem i tygodnikiem „Zawsze Pomorze”. Ambasador Kaszub, współautor Słowniczka polsko-kaszubskiego i redaktor książki „Wokół Jezior Raduńskich”. Pomysłodawca i redaktor leksykonu „Poczet samorządowców województwa pomorskiego 1990-2019” oraz kolekcji „Kościół na Pomorzu”. Reżyser i scenarzysta dokumentalnego reportażu interaktywnego „Grudniowe kule za chleb i wolność” opartego na opowieściach bezpośrednich świadków i bliskich ofiar masakry robotników w Grudniu 1970 roku.

Atutem książki „W słowie są piękno i siła…” jest świetnie poprowadzona rozmowa z bohaterem książki Jerzym Kiszkisem. Czasami w tej rozmowie autor wraca do wątków, które wcześniej go zaintrygowały. Drąży niektóre tematy. To nie tylko rozmowa polegająca na zadawaniu pytań, to często dyskurs na trudne sprawy etyczne, moralne. Jest to również rozmowa o odwadze, odpowiedzialności za słowo i Ojczyznę. Bohater książki dał się wciągnąć w te rozważania z pasją definiując swoje poglądy na świat i ludzi oraz rzeczywistość nas otaczającą. Chętnie mówi o polityce, o wspólnej z Żoną walce o lepszą Polskę, o wspieraniu strajkujących zarówno w 1980 jak i 1988 roku, uczestniczeniu w wielu akcjach antyrządowych, ale także w różnego rodzaju protestach w ostatnich latach. Wydaje się, że wyczuwalna szczerość tej rozmowy wynika z wzajemnego zaufania i zasad jakimi kieruje się w pracy dziennikarskiej Mariusz Szmidka. Jerzy Kiszkis równie chętnie mówi o swojej Żonie Halinie, jako wybitnej aktorce o niezwykłym talencie i wyjątkowej urodzie. Uwielbianej przez krytyków oraz reżyserów teatralnych i filmowych. Pomimo, że Jerzy Kiszkis jest aktorem wyjątkowym, spełnionym i oklaskiwanym oraz nagradzanym za wiele ról teatralnych to woli, aby dokumenty, fakty i wspomnienia innych osób opowiadały historię jego wspaniałej kariery aktorskiej.

Atutem książki „W słowie są piękno i siła…” jest świetnie poprowadzona rozmowa z bohaterem książki Jerzym Kiszkisem. Czasami w tej rozmowie autor wraca do wątków, które wcześniej go zaintrygowały. Drąży niektóre tematy. To nie tylko rozmowa polegająca na zadawaniu pytań, to często dyskurs na trudne sprawy etyczne, moralne. Jest to również rozmowa o odwadze, odpowiedzialności za słowo i Ojczyznę.

Autorowi książki udaje się zachować odpowiednie proporcje pomiędzy historią życia bohaterów, zaangażowaniem społecznym i politycznym, a ich karierą aktorską, najlepszymi rolami i kulisami życia scenicznego. Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis wspólne granie rozpoczęli od „Grzechu” Stefana Żeromskiego w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej. Później był Poznań i Gdańsk. W międzyczasie Jerzy Kiszkis grał jeszcze w Katowicach. Ale Gdańsk ich urzekł i już nigdy nie chcieli go opuścić. Sam fakt osiedlenia się w Gdańsku określali Darem Bożym. Zawsze demonstrowali dumę ze swojej miłości do Gdańska. I Gdańsk się im odwdzięczył. Mariusz Szmidka rozpoczął prace nad książką na krótko przed odejściem Haliny Winiarskiej. Jednak świetnie sobie poradził i przedstawił w swojej książce pełny i wiarygodny obraz życia i twórczości obojga wielkich artystów i bohaterów książki „W słowie są piękni i siła…”. Niezwykle intrygująca historia, ciekawie i interesująco przedstawiona.

Zgodnie z zapowiedziami Wydawnictwa Region rocznie ukazywać się będą dwie książki z cyklu „Wybitni Pomorzanie”. Dlatego też pozostaje, nam Czytelnikom, tylko „trzymać kciuki” i liczyć na kolejne ciekawe propozycje wydawnicze.

W piątek, 17 marcao godz. 18.00 odbędzie się promocja książki Mariusza Szmidki: "Winiarska i Kiszkis. W słowie są piękno i siła…", na którą zapraszają: Wydawnictwo Region i Nadbałtyckie Centrum Kultury.`


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka