Rekordowe przejęcie papierosów w Gdańsku

Rekordowe przejęcie papierosów w Gdańsku

30 milionów przemyconych papierosów w porcie. Przypłynęły z Dubaju?

Prawie 30 milionów sztuk przemyconych papierosów, wartych niemal 23 mln złotych zabezpieczyła w dwóch kontenerach w porcie w Gdańsku policja i kontrolerzy skarbowi. Według szacunków, gdyby – pochodząca najprawdopodobniej z Dubaju – kontrabanda trafiła na rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby niemal 40 mln zł. Przejęty ładunek to już drugi zabezpieczony w ramach jednego śledztwa.
Jacek
Wierciński
3.11.2023 / 11:17

- Intensywne czynności przeprowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem prokuratury doprowadziły do przejęcia kolejnego transportu papierosów. W minionym tygodniu funkcjonariusze CBŚP i KAS przeszukali dwa kontenery, znajdujące się w porcie w Gdańsku. Podczas akcji zabezpieczono blisko 30 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych – relacjonuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. - Jak ustalili funkcjonariusze papierosy trafiły do polskiego portu, przez Oman z Dubaju – dodaje.

Jak informują funkcjonariusze, sprawa zaczęła się w lipcu 2023 roku, gdy policjanci z Zarządu w Warszawie CBŚP i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie odkryli w magazynie stolarni w województwie wielkopolskim ponad 7,5 miliona papierosów bez polskich znaków akcyzy, a więc nielegalnych. Z oznaczeń na opakowaniach towaru wynikało, że mógł on być wyprodukowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na bazie tej akcji Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald wszczęła postępowanie, które doprowadziło śledczych do Gdańska.

- Łącznie w trakcie obu akcji funkcjonariusze wyeliminowali z rynku ponad 37 mln sztuk papierosów, wartych ponad 28 mln zł. Gdyby nielegalne papierosy trafiły na czarny rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 46 mln zł – wylicza podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoniowa kontrabanda najprawdopodobniej miała być wprowadzona do obrotu nie tylko na terenie Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły „mentolowe”, a więc takie, których produkcja jest zabroniona na terenie UE.

Czytaj: Śmierć nurka podczas poszukiwań Grzegorza Borysa. Jest śledztwo

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze