swastyka na synagodze w Gdańsku

Swastyka przy drzwiach do synagogi w Gdańsku! Policja szuka sprawców

Nieznani sprawcy w nocy z soboty na niedzielę, 11/12 marca namalowali na ścianie przy wejściu do synagogi w Gdańsku swastykę oraz napisali trzy litery „K”. Sprawców ustala policja. – Jesteśmy wstrząśnięci dzisiejszym incydentem – poinformowała GWŻ.
Olek
Knitter
12.03.2023 / 15:19

Swastyka na synagodze w Gdańsku! Policja szuka sprawców

Synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej mieści się przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku. I właśnie tuż przy samym wejściu, na głównej ścianie w nocy z soboty na niedzielę, 11/12 marca nieznani sprawcy namalowali swastykę oraz wypisali trzy litery „K”.

– Jesteśmy wstrząśnięci dzisiejszym incydentem. Nasza społeczność bardzo dziękuje służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, zwłaszcza policjantom z III komisariatu przy ul. Białej, za szybką interwencję, w celu ustalenia sprawców. Dochodzenie trwa i do jego zakończenia nie dowiemy się, jaka była motywacja sprawców. Mimo tego wydarzenia, życzmy Wszystkim Szawua Tov i dziękujemy za słowa wsparcia – poinformowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Gdańscy policjanci potwierdzają, że w niedzielę, 12 marca ok. godz. 10.30 otrzymali zgłoszenie o akcie wandalizmu przy ul. Partyzantów.

– Na miejscu zdarzenia pracowali policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki. Funkcjonariusze pracują nad tą sprawą, wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz sprawdzają pobliski teren pod kątem obecności kamer monitoringu oraz świadków – informuje mł. asp. Marek Kobiałko z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.


Po czynnościach wykonanych przez policję znaki zostały zamalowane, choć, jak przyznają członkowie Gminy Żydowskiej, trudno będzie o nich zapomnieć...

– Bardzo poważnie się zastanawiam, czy ci, co malują takie rzeczy, są świadomi, co się za tym symbolem kryje, jakie niesie konsekwencje, czy znają ideologię i czyny, czy tylko z tępej głupoty to czynią. Jeśli są świadomi, to są w myśl prawa polskiego przestępcami, jeśli nie są świadomi, to trzeba ich uświadomić w kamieniołomach o wodzie i chlebie. Brutalne?? Tylko brutalnie da się wyplenić tego rodzaju głupotę – skomentował w mediach społecznościowych na profilu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku jeden z Internautów.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze