Jan Heweliusz, pomnik, Gdańsk

412. urodziny Jana Heweliusza w Gdańsku

Słynny gdański astronom Jan Heweliusz w sobotę, 28 stycznia obchodził 412. urodziny. Z tej okazji na wszystkich odwiedzających Górę Gradową i Hevelianum czekało mnóstwo atrakcji. Mogli m.in. wziąć udział w warsztatach, posłuchać kosmicznych opowieści astronomów czy zobaczyć replikę prawdziwego teleskopu Heweliusza. Tego samego dnia w Dworze Artusa przyznano także tzw. Gdańskie Noble.
Patrycja
Cybulska
28.01.2023 / 22:01

412. urodziny Jana Heweliusza w Gdańsku

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku. To jeden z największych uczonych Europy XVII-wieku. Zasłynął głównie badaniami Księżyca, był także browarnikiem. Jan Heweliusz jest patronem Hevelianum, a jego pomnik można zobaczyć przy ul. Korzennej w Gdańsku.

– Skala zainteresowań badawczych Jana Heweliusza jest imponująca, choć najbardziej zapisał się w historii jako astronom. Sam budował i ozdabiał swoje lunety, pisał i ilustrował książki, zasiadał w radzie miasta, a nawet hodował cytryny – poinformowało Hevelianum.

Jan Heweliusz, pomnik, Gdańsk

Urodziny Jana Heweliusza w Gdańsku cieszyły się tak dużą popularnością, że wszystkie wejściówki na wydarzenia zaplanowane na sobotę, 28 stycznia rozeszły się błyskawicznie. Ci, którym udało się je odebrać, w Hevelianum na Górze Gradowej mogli, m.in., wziąć udział w rodzinnych zajęciach przybliżających warsztat Jana Heweliusza, poobserwować niebo pod okiem astronomek Hevelianum, posłuchać opowieści radioobserwatora Sebastiana Soberskiego przy akompaniamencie muzyki kompozytora Przemysława Rudzia czy obejrzeć interaktywne wystawy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Heweliusz odzyskał żeliwny kwadrant

Na miłośników astronomii czekała też nie lada gratka: „Heveliuscope”.

– To jedyna w Polsce replika teleskopu Heweliusza, którym astronom posługiwał się w swoim obserwatorium na dachach kamienic przy ul. Korzennej w Gdańsku. Rekonstrukcja została zaprojektowana i wykonana przez dra Macieja Nowackiego, pasjonata XVII-wiecznych przyrządów optycznych. Obiektyw powstał w pracowni astronoma dra Stefana Płocieniaka, a dr Nowacki przekazał instrument Hevelianum – podało gdańskie centrum edukacyjne.

AstroCamera. Ogłoszono kolejną edycję międzynarodowego konkursu astrofotograficznego

Podczas urodzin Jana Heweliusza ogłoszono także XI edycję międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

– Astrofotografowie z całego świata mogą przesyłać zdjęcia w trzech kategoriach – Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego i Astrokrajobraz. Do minionej edycji napłynęło 700 zdjęć od 240 autorów z 40 różnych krajów – poinformowało Hevelianum.

Najpiękniejsze zdjęcia ze wszystkich edycji konkursu można zobaczyć w Hevelianum na wystawie „AstroCamera. Niebo w obiektywie”, a także TUTAJ.

Gdańskie Noble przyznane

Urodziny gdańskiego astronoma Jana Heweliusza były także okazją do przyznania Gdańskich Nobli, czyli Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W tym roku w Dworze Artusa jej laureatami zostali:

  • w kategorii nauk humanistycznych i społecznych:
    • prof. dr hab. Ryszard Smoleński, doceniony za badania dotyczące metabolizmu nukleotydów w chorobach człowieka,
  • w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych:
    • prof. dr hab. Jacek Zaucha, uhonorowany za działania dotyczące opracowania metodologii badania rozwoju przestrzennego obszarów morskich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dla kobiet nie ma żadnych granic. Nagrody im. Heweliusza dla dwóch gdańskich naukowczyń

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej odbywa się co roku w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, czyli 28 stycznia. Od 1988 roku tę najważniejszą gdańską nagrodę naukową otrzymało 55 naukowców. W 2023 roku została ona przyznana po raz 35.

laureaci tegorocznej Nagrody Naukwej: prof. dr hab. Jacek Zaucha i prof. dr hab. Ryszard Smoleński

Laureaci tegorocznej Nagrody Naukowej: prof. dr hab. Jacek Zaucha i prof. dr hab. Ryszard Smoleński

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze