Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Grzybiarz zagubił się w lesie pod Kwidzynem. Odnaleźli go policjanci

Mieszkaniec powiatu tczewskiego postanowił wybrać się na grzyby w okolice Kwidzyna. Niestety w pewnej chwili stracił kompletnie orientację, gdzie się znajduje. Na szczęście miał przy sobie telefon komórkowy i poprosił o pomoc. Policjanci na podstawie udzielanych przez grzybiarza informacji szybko go odnaleźli. 39-letni mężczyzna powrócił do pozostawionego na skraju lasu samochodu, przy którym czekała jego żona.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Kiedy pojawiają się informacje o osobach które straciły orientację, chodzi przeważnie o ludzi w podeszłym wieku. Jednak poszukiwanie grzybów w nieznanym kompleksie leśnym może przynieść taki finał również w przypadku osób znacznie młodszych. Przykładem 39-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego, który wybrał się w niedzielę na grzyby w okolice miejscowości Rakowiec w powiecie kwidzyńskim. W pewnej chwili niestety zagubił się i nie potrafił odnaleźć powrotnej drogi do pozostawionego samochodu.

Około godz. 15. informacja o zagubionym w lesie mężczyźnie dotarła do kwidzyńskiej komendy policji. Interwencję podjęli funkcjonariusze prewencji doskonale znający topografię okolicznych kompleksów leśnych. Na podstawie informacji przekazanych przez mężczyznę wytypowali miejsce, gdzie może on się znajdować. Tak też się stało. Policjanci odnaleźli zagubionego i dowieźli na miejsce, gdzie przy samochodzie czekała żona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zaginęła 17-latka. Wyszła na przepustkę z ośrodka, nie wróciła

Funkcjonariusze nie podali informacji, czy grzybobranie przynajmniej pod względem zebranych podgrzybków lub borowików było udane. Natomiast apelują, by udając się na grzyby przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa:

  • nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
  • nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
  • kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
  • jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
  • jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić nasza pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych, np. 13, 12, 29 i 28. W przypadku zagubienia się, podanie liczb ze słupka pod numerem alarmowym 112 pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze