Hania Pułka i Agnieszka Tusk w finale najlepiej czytających po kaszubsku

Konkurs Bëlnégò Czëtaniô na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń o charakterze ogólnokaszubskim. Bardzo dobrze inspiruje dzieci i młodzież, a także dorosłych, do zwiększania swoich umiejętności w zakresie poprawnego czytania po kaszubsku. Nieźle też ukazuje, w których szkołach nauka języka kaszubskiego realizowana jest na odpowiednim poziomie, a gdzie jej w zasadzie nie ma, gdyż niestety, istnieją szkoły, które nie biorą w ogóle udziału w konkursach kaszubskich.
Dawid
Jaskulski
23.11.2022 / 12:52

Od kilku lat (także w czasie pandemii) gminne eliminacje dobrego czytania organizowane są w SP im. Jana Pawła II w Leźnie. W tym roku zbiegło się to z debiutem w funkcji dyrektora placówki, Arkadiusza Domarusa. Debiut ukazał się udany, gdyż konkurs przebiegł sprawnie. Wyłoniono laureatów poszczególnych kategorii, spośród których awans na eliminacje powiatowe uzyskali: z kl. I-I Aleksander Wilkiel (SP Tuchom) i Marcel Mielewczyk (SP2 Żukowo), z kl. III-IV Lena Block (SP Tuchom) i Filip Czaja (SP2 Żukowo), z kl. V-VI Franciszek Tusk (SP2 Żukowo), Barbara Ciereszko (SP Niestępowo) i Hanna Pułka (SP2 Żukowo) oraz z kl. VII-VIII Roksana Kobiela (SP Leźno) i Rozalia Adamczyk (SP Niestępowo). Pojawiła się także kategoria dorosłych, w której awans zdobyła Agnieszka Tusk – nauczycielka kaszubskiego z Niestępowa.

Laureatka ta wielekroć bardziej zaskoczyła gospodarzy eliminacji powiatowych, czyli SP w Glinczu wraz z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie i Urzędem Gminy w Żukowie zdobywając I miejsce w swej kategorii. Zostawiła w pokonanym polu tak znane w literackim ruchu kaszubskim osoby, jak Karolinę Serkowską-Sieciechowską i Piotra Kowalewskiego.

Z gminy Żukowo awans zdobyła także Hanna Pułka z kl. V SP nr 2 w Żukowie a wraz z nią Michalina Marcińska i Amelia Orłowska z innych gmin powiatu kartuskiego. Spoza żukowskiej gminy byli też zwycięzcy w kat. I-II Nicola Gańska, Fabian Piask i Magdalena Kwidzińska, z kat. III-IV Michał Hinc, Maja Tokarska i Julia Dułak, z kat. VII-VIII Roksana Czaja, Konstancja Kitowska i Patrycja Penk. Wszyscy wyżej wymienieni awansowali do finału, który odbędzie się 9 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie. Trzeba podkreślić, że w każdej kategorii wystąpił komplet uczestników, co złożyło się na liczbę ponad 70 uczestników.

- Na tej odrestaurowanej sali dawnego spichlerza odbywa się już coraz więcej wydarzeń kulturowych. Nie tak dawno prezentowano tu dokumentalny film o Glinczu – podkreślał burmistrz gminy Żukowo, Wojciech Kankowski, doceniając znakomite zaangażowanie organizatorów z Glincza, których reprezentowała dyrektor SP Aleksandra Uchman, sołtys Izabela Małycha oraz przewodnicząca Rady Rodziców, Hanna Ratowt. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze