Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Inwestor złożył kluczowy wniosek dla budowy elektrowni na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. To kolejny krok na drodze do rozpoczęcia budowy.
elektrownia atomowa

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Spółka PEJ złożyła 13 kwietnia wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla elektrowni jądrowej - tuż po wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy jądrowej. Zatwierdzenie decyzji przez resort ma być potwierdzeniem, że inwestycja jest zgodna z polityką energetyczną. Będzie także uprawniać inwestora do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna, a następnie pozwolenie na budowę.

- Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to jedno z najbardziej skomplikowanych i kompetencyjnie wymagających wyzwań, z którymi mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach - mówi Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Złożenie wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej to ważny etap pokazujący dojrzałość projektu, który zostanie zrealizowany na Pomorzu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: W Choczewie stanie elektrownia atomowa. Mieszkańcy boją się o las

Wniosek zawiera opis charakterystyki inwestycji, wskazując maksymalną łączną moc zainstalowaną, planowany czas eksploatacji oraz szczegółowo opisując technologię. Jak informuje spółka, jest on zgodny z dokumentami rządowymi, w tym z uchwałą Rady Ministrów z 2 listopada 2022 r., w której uznano "za niezbędne" budowę elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. W uzasadnieniu podkreślono m.in. zgodność inwestycji ze strategicznymi dokumentami rządowymi, w tym polityką energetyczną Polski do 2040 r. oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

- To kolejny, ważny krok spółki w kierunku uzyskania wszystkich potrzebnych zgód administracyjnych do rozpoczęcia budowy - mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych. - Składamy go w najszybszym z możliwych terminie, ponieważ zależy nam na znacznym przyspieszeniu tempa realizacji tej kluczowej dla naszego kraju inwestycji. 

Elektrownia na Pomorzu jest jedną z dwóch, planowanych obecnie do wybudowania w ramach obowiązującego Programu polskiej energetyki jądrowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka