(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jak królowa z elektrykiem, czyli spotkanie Elżbiety II z Lechem Wałęsą

W 1991 gościem królowej Elżbiety był ówczesny prezydent Polski, Lech Wałęsa. Z jego pobytem wiąże się kilka anegdot. W kraju najbardziej komentowana była jego wypowiedź o tym, że łóżko w sypialni pałacu królewskiego było tak duże, że w nocy prezydent „nie mógł w nim znaleźć swojej żony”.
Dariusz
Szreter
8.09.2022 / 21:24

Lech Wałęsa i królowa Elżbieta II

Wałęsa został przez królową uhonorowany orderem. Na popołudniowe przyjęcie otoczenie głowy państwa przegapiło założenie orderu. Następnego dnia prasa bulwarowa poinformowała, że polski prezydent jest niezadowolony z odznaczenia, bo nie założył go na obiad wydawany na cześć gości przez królową.

– Skontaktowałem się z dziennikarzem Agencji Reutera i powiedziałem mu, że prezydent założy odznaczenie podczas obiadu rewanżowego wydawanego na cześć królowej. Odradzał, bo na obiad rewanżowy goście przychodzą w smokingach, ale my podnieśliśmy rangę obiadu rewanżowego ze względu na obecność królowej i zaprosiliśmy gości we frakach. Prezydent założył odznaczenie, a królowa była zadowolona z podniesienia rangi obiadu – wspominał dr Zdzisław Rapacki, który przez lata pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Elżbieta II, najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii w historii

W wywiadzie-rzece „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą” autorstwa Andrzeja Bobera i Cezarego Łazarewicza, były prezydent wyjawił, że przewidział wtedy pożar, który rok później zszokował Brytyjczyków.

„Proszę pani - powiedziałem jej kiedyś - ten pałac zaraz się pani spali. I przewidziałem, bo wybuchł tam pożar. (…) Chodziłem po tych pokojach, korytarzach. Gniazdka niezabezpieczone, powyrywane, druty niezaizolowane. To się musiało spalić” - czytamy na kartach książki.

Pożar, który wybuchł 20 listopada 1992 roku strawił ponad sto pomieszczeń w północno-wschodnim skrzydle Windsoru. Skala zniszczeń była ogromna, a żeby zdobyć fundusze na odbudowę zamku, królowa udostępniła zwiedzającym część Pałacu Buckingham.

ZOBACZ TEŻ: Kondolencje z Pomorza po śmierci królowej Elżbiety II

Na zakończenie wizyty Lech Wałęsa zaprosił Elżbietę do odwiedzenia Polski. Kiedy jednak brytyjska królowa pierwszy i jedyny raz przyjechała nad Wisłę w 1996, prezydentem był już Aleksander Kwaśniewski i to on gościł monarchinię. Ale na spotkanie ze słynnym elektrykiem z Gdańska królowa wraz z małżonkiem także znaleźli czas.

Sześć lat temu, z okazji 90. urodzin Elżbiety II Lech Wałęsa wrzucił na Facebooka swoje zdjęcie z królową w powozie zrobione w roku 1991. Status oprócz zdjęcia nie miał żadnej treści. Ale na fotografii widniał napis „I co Jarek? Zazdrościsz?”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze