kolej wąskotorowa na Mierzei Wiślanej

Pociąg wyrusza w podróż ze stacji w Sztutowie. Pośrodku składu czerwony wagon bufetowy

Kolej wąskotorowa na Mierzei Wiślanej zakończyła sezon. Powróci wiosną przyszłego roku

Kursowanie pociągów wąskotorowych po Mierzei Wiślanej zakończyła już w tym roku Żuławska Kolej Dojazdowa. Na podróż popularną wąskotorówką można będzie wybrać się dopiero wiosną przyszłego roku. Zazwyczaj pierwsze przejazdy z pasażerami organizowane są w trakcie tzw. majówki. Prawdopodobnie w roku 2024 wznowione zostaną przejazdy pociągów na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny i dalej – do Sztutowa oraz Prawego Brzegu Wisły.
Piotr
Piesik
10.10.2023 / 07:00

Wąskotorówką po Mierzei Wiślanej już nie pojedziesz. Zakończył się sezon

Tegoroczny sezon Żuławskiej Kolei Dojazdowej rozpoczął się 29 kwietnia. W maju pociągi kursowały w trakcie weekendów, a od 1 czerwca do 1 września – codziennie. We wrześniu, podobnie jak w maju, tylko w weekendy. Ostatnie podróże odbyły się w niedzielę, 1 października. Rozkład jazdy w czasie poszczególnych miesięcy nieco się różnił.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koleją wąskotorową po Mierzei Wiślanej można już podróżować codziennie

Pociągi kolei wąskotorowej pozostają dużą atrakcją turystyczną, chociaż nie pełnią już takiej roli, jak przed wielu laty, kiedy stanowiły także środek dojazdu dla pasażerów oraz przewozów towarowych. Wielu turystów przybywających na Mierzeję Wiślaną wybiera się w podróż ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły bądź w odwrotnym kierunku. Latem w pociągach otwierane są nawet wagony barowe! Liczba pasażerów idzie w dziesiątki tysięcy, w roku 2021 z przejazdów skorzystały ponad 93 tys. osób.

Kolej wąskotorowa pojedzie na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego?

Od trzech lat kursowanie pociągów ograniczone jest, niestety, do Mierzei Wiślanej, zawieszone zostały przejazdy z Nowego Dworu Gdańskiego. Przyczyną jest konieczność remontu zabytkowego obrotowego mostu kolejowego na Szkarpawie. Prace długo nie mogły się rozpocząć, jednak jeszcze w tym roku powinny zostać zakończone. Oznaczałoby to, że na przyszłoroczną majówkę wyruszą już pociągi ze stacji w Nowym Dworze Gdańskim.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze