Rekordowa liczba „letnich” turystów odwiedziła Gdańsk

Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała raport podsumowujący ruch turystyczny w Gdańsku latem tego roku. Dokładniej, chodzi o trzy miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Wnioski są bardzo optymistyczne – okazuję się że stolicę województwa odwiedziło więcej gości niż w rekordowym dotychczas roku 2019.
Karol
Uliczny
5.11.2021 / 15:42

1 105 662 – tylu gości odwiedziło Gdańsk minionego lata. Dla porównania, w świetnym turystycznie roku 2019 było to 1 098 430 osób, natomiast w mocno dotkniętym pandemią roku 2020960 tys.

– Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem – mówi Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. – Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Rekordowe lato 2021 w Gdańsku. Skąd turyści przyjeżdżają do stolicy Pomorza?

Goście krajowi stanowili nieco ponad 80 proc. ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk, przyjeżdżając głównie z:

 • województwa pomorskiego,
 • a także z Mazowsza,
 • Wielkopolski
 • oraz Śląska.

Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim:

 • Niemcy – 22 proc.
 • oraz Skandynawowie – 14 proc.

Cieszy pojawienie się większej liczby gości z Francji – 6 proc. Niestety, w tym samym czasie mocno zmniejszył się ruch z Wielkiej Brytanii – spadł do 5 proc.

Gdańska Organizacja Turystyczna

Z tą ostatnią kwestią związany jest fakt, że tak popularne do niedawna podróże samolotami wybrało jedynie 7,3 proc. gości. Zamiast tego, częściej podróżowali autami – prawie 62 proc., oraz koleją – ponad 20 proc.

– Nie jest tajemnicą, że koronawirus szczególnie mocno dotknął branżę lotniczą. Liczne zastoje, obostrzenia i miesiące niestabilnej sytuacji sprawiły, że turyści chętniej korzystają z pewniejszego transportu naziemnego – mówi Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej. – Dodatkowo Brexit wprowadził kolejne utrudnienia w podróżowaniu i stąd zdecydowanie mniejsza liczba gości z Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że o ile Niemcy mogą do nas przybyć autem, autokarem lub pociągiem, a Skandynawowie promem, o tyle Brytyjczycy są praktycznie skazani na samoloty.

Z drugiej strony, nie bez wpływu na tegoroczne wyniki było mniejsze zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi ze strony polskich urlopowiczów. Pandemia, a wraz z nią obostrzenia dla niezaszczepionych, spowodowały, że część osób odłożyła plany odległych wyjazdów na kolejny sezon.

Rekordowe lato 2021 w Gdańsku. Jakie atrakcje najchętniej odwiedzają turyści?  

Gdy turysta decydował się już na urlop w stolicy województwa pomorskiego, swój czas najchętniej wykorzystywał na:

 • zwiedzanie,
 • spacery
 • oraz odpoczywanie na plaży.

Wśród atrakcji powtarzały się te najchętniej wybierane w poprzednich latach:

 • 34,5 proc. gości odwiedziło Westerplatte,
 • 34 proc. zaliczyło spacer po molo w Brzeźnie,
 • a 27,3 proc. po oliwskim zoo.

Bardzo cieszy niezmiennie wysoka ocena pobytu w Gdańsku – to 8.8 w skali 10-punktowej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze