Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Minister zdrowia o zarzutach wobec ustawy o jakości: Są absurdalne

Dzień po odrzuceniu przez Senat ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w Gdańsku w piątek, 31 marca odbyła się, zorganizowana przez UCK i Rzecznika Praw Pacjenta, konferencja poświęcona bezpieczeństwu i jakości w ochronie zdrowia. – Ta ustawa ma charakter rewolucyjny – powiedział minister Adam Niedzielski, podkreślając, że odrzucenie projektu ma podstawy polityczne, a nie merytoryczne.
Adam Niedzielski

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia. Konferencja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Zorganizowana w piątek, 31 marca w Klinice Neurochirurgii UCK konferencja poświęcona jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwu pacjentów była już trzecim wspólnym przedsięwzięciem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Rzecznika Praw Pacjenta. Dyskutowano na temat obecnego stanu bezpieczeństwa pacjentów w Polsce, w kontekście wprowadzanych przepisów o jakości, a także o roli komunikacji w ochronie zdrowia oraz istotnym znaczeniu edukacji. Przedstawiono także definicję zdarzeń niepożądanych.

– Pochylamy się nad problemami na styku szpital-pacjent. Chcemy poprawiać pewne relacje, pewne standardy działania – powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. – Z jednej strony, pod względem jakości, ale też komunikacji.

Minister zdrowia o zarzutach wobec ustawy o jakości: Zastanawiamy się, czy niektóre osoby w ogóle czytały tę ustawę

Spotkanie z dziennikarzami, w którym uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski, zdominował głównie temat czwartkowego (30 marca) odrzucenia przez Senat projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Według Biura Legislacyjnego Senatu, ustawa zawiera szereg poważnych konstytucyjnych uchybień. Senatorom nie spodobały się likwidacja Centrum Monitorowania Jakości i przeniesienie jego zadań do Narodowego Funduszu Zdrowia, co zostało uznane za kolejny przejaw centralizacji. Zastrzeżenia i wątpliwości budzi również, niekonsultowana początkowo z Ministerstwem Zdrowia, „wrzutka” do rządowego projektu poprawki pozwalającej na przekazanie z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, z przeznaczeniem na dofinansowanie półkolonii.

Do tych zarzutów odniósł się minister Adam Niedzielski, który powiązał decyzje Senatu ze zbliżająca się kampanią wyborczą.

– Czasami zastanawiamy się, czy osoby, które formułują pewne zarzuty, w ogóle czytały ustawę o jakości – powiedział minister zdrowia, dodając, że procedowana ustawa zmienia filozofię systemu opieki zdrowotnej. – Ta ustawa ma charakter rewolucyjny, ponieważ zmieni przede wszystkim i podejście, ale to jest bardzo wymierne, i sposób rozliczania świadczeń medycznych. Wychodzimy ze świata, w którym rozliczana była pojedyncza procedura, gdzie, niezależnie od tego, jak ona była zrealizowana, Narodowy Fundusz Zdrowia dokonywał płatności. Teraz będziemy tę płatność różnicować, w zależności od tego, jak procedura będzie wykonywana.

Zdaniem ministra zdrowia, zarzut „niekonstytucyjności” jest absurdalny. Szef resortu zdrowia polemizował także z lekarzami, którzy proponują, by, stosując zasadę no-fault, przenieść odpowiedzialność lekarza za niepożądane zdarzenia medyczne z karnej na postępowania cywilne i zawodowe. Minister Niedzielski stwierdził, że w żadnym innym kraju nie ma takiego rozwiązania. Z kolei, mówiąc o likwidacji Centrum Monitorowania Jakości i udzielaniu akredytacji jednostkom leczniczym przez NFZ, szef resortu zdrowia stwierdził, że pojęcie jakości jest zdecydowanie szersze niż akredytacja. 

– W przypadku akredytacji, raz na kilka lat przeprowadza się audyt, wobec którego stwierdza się, czy standardy funkcjonują, czy zostały wdrożone – mówił minister. – Mówiąc o jakości, wprowadzamy element pomiaru wskaźnikowego, czyli mamy de facto dwa aspekty podejścia do jakości. Jeden oparty jest na wskaźnikach, które są konkretnie mierzone, a drugi to właśnie wypełnianie pewnych standardów.

Adam Niedzielski nie wykluczył przy tym, że przeprowadzenie audytów będzie zlecane przez NFZ zewnętrznym audytorom.


Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta także mówił o potrzebie wprowadzenia w życie ustawy o jakości w ochronie zdrowia.

– To jest jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia – powiedział rzecznik. – Ustaw oczekiwanych przez pacjentów i środowisko organizacji pacjenckich. Wprowadza nową jakość, systemowe rozwiązania z mierzeniem tej jakości i systemowe rozwiązania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom przebywającym w placówkach medycznych.

UCK ma nowoczesny tomograf. Umożliwi badanie otyłych pacjentów

Tego samego dnia zainaugurowano działanie tomografu komputerowego, który zakupiony został głównie ze środków Ministerstwa Zdrowia za ponad 8 mln zł. To jeden z niewielu w Polsce tomografów Somatom Force Siemens, który, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, umożliwia badanie pacjentów otyłych.

– Bardzo duża szybkość skanowania pozwala na wykonanie badania bez konieczności wstrzymania oddechu, co ułatwia diagnostykę u dzieci lub osób niewspółpracujących. Minimalny czas naświetlania łączy się z minimalną dawką naświetlania, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo badania – poinformowało UCK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka