MSC Fantasia, Port Gdynia, 2023

Port Gdynia rozpoczął sezon wycieczkowców. Na początek MSC Fantasia

Port Gdynia rozpoczął sezon wycieczkowców i od razu pobił rekord. We wtorek, 2 maja przy Nabrzeżu Francuskim zacumowała MSC Fantasia. To najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zawinął do polskich portów. Ma 333 m długości!
Patrycja
Cybulska
2.05.2023 / 17:10

MSC Fantasia w Porcie Gdynia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów

Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia. We wtorek, 2 maja przy Nabrzeżu Francuskim zacumowała MSC Fantasia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów. Ma 333,30 m długości. Tym samym, Fantazja zdeklasowała Niebiańską Księżniczkę, czyli statek pasażerski Sky Princess, który ma 329,81 m długości i gościł w Porcie Gdynia w ubiegłym roku.

WIĘCEJ NA TEMAT WYCIECZKOWCA SKY PRINCESS PRZECZYTASZ W ARTYKULE: „Niebiańska księżniczka” w Gdyni. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów

MSC Fantasia ma 37,92 m szerokości i 67,69 m wysokości, pływa pod panamską banderą. Jej operatorem jest MSC Cruises. Jednostka została zbudowana w 2008 roku, a jej matką chrzestną została Sophia Loren.

Statek ma łącznie 18 pokładów, w tym 14 przeznaczonych jest dla gości wycieczkowca. Ten może zabrać na pokład 4363 pasażerów, dla których pracuje około 1370 członków załogi.

(wideo: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

Ten wycieczkowiec to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko – każdy miłośnik morskich podróży znajdzie tutaj coś dla siebie. Na pasażerów czekają 5 restauracji i 21 barów. Do tego coś dla ciała, m.in.: jacuzzi i baseny, aquapark, sauny, boisko sportowe, ścieżka do joggingu, siłownia i salon piękności. I coś dla ducha, m.in.: kino 4D, teatr, galeria sztuki, kasyno, symulator bolidu Formuły 1, salon gier, sala widowiskowa, biblioteka, butiki i dyskoteka.

MSC Fantasia ma 1637 kabin, w tym 43 przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Pasażerowie mogą wybierać spośród 9 typów kabin.

Obecnie MSC Fantasia odbywa 5-dniowy okrężny rejs po Europie Północnej. Podróż rozpoczęła w niedzielę, 30 kwietnia w Kilonii w Niemczech, następnie popłynęła do Rønne na wyspie Bornholm. Kolejnym przystankiem jest Gdynia. Statek zakończy podróż w czwartek, 4 maja w Kilonii. Ceny za ten rejs rozpoczynają się od 1329 euro za osobę, czyli około 6160 zł.

MSC Fantasia

40 zawinięć wycieczkowców w Porcie Gdynia

Na ten rok Port Gdynia, razem z MSC Fantasia, ogłosił 40 zawinięć wycieczkowców. Zarząd Morskiego Portu Gdynia podał, że przy pełnym obłożeniu oznacza to około 90-100 tys. pasażerów oraz około 35 tys. członków załogi, którzy odwiedzą Pomorze. Sezon zakończy się 2 października.

– Branża wycieczkowa podniosła się po pandemii i rozwija się dobrze. Większość obostrzeń pandemicznych została zniesiona i gros wysiłków armatorów skupia się na odbudowie rynku oraz pozyskiwaniu nowych klientów. Zamawiane są coraz to większe jednostki, co jest dobre dla Portu Gdynia, ponieważ może on przyjmować największe z tych, które pływają po Morzu Bałtyckim – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Rekordowe wycieczkowce w Porcie Gdynia

  • Pierwsze miejsce pod względem długości należy do MSC Fantasia. Wycieczkowiec ma 333,30 m. Niestety, w tym roku nie zobaczymy go już w Porcie Gdynia.
  • Drugie miejsce pod względem długości zajmuje Sky Princes. Wycieczkowiec ma 329,81 m. W Porcie Gdynia w tym roku będzie można go zobaczyć 11 lipca.
  • Trzecie miejsce pod względem długości należy do Norwegian Getaway. Wycieczkowiec ma 325,7 m. Pierwszy raz gościł w Porcie Gdynia w 2017 roku, w tym roku nie zobaczymy go jednak przy Nabrzeżu Francuskim. Norwegian Getaway to jednocześnie największy wycieczkowiec pod względem tonażu pojemnościowego brutto (145 655 jednostek), jaki dotychczas odwiedził polskie porty.
  • Najkrótszym wycieczkowcem tego sezonu będzie AIDAdiva. Wycieczkowiec ma 251,89 m długości. W Porcie Gdynia będzie można go zobaczyć: 4 maja, 23 maja, 6 czerwca, 6 lipca, 27 lipca, 3 sierpnia, 31 sierpnia, 21 września, 28 września. To statek pasażerski, który w tym sezonie zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim najwięcej razy.

Pełna lista awizacji dostępna TUTAJ.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze