Tomasz Agejczyk jest historykiem, jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim dziejów Malborka, zwłaszcza epoki nowożytnej i ostatnich stuleci. Jest autorem wielu publikacji z tej dziedziny, ponadto prezesem Stowarzyszenia "Malbork wczoraj i dziś". Ostatnio sprawował funkcję miejskiego konserwatora zabytków w Malborku. W listopadzie wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Miasta Malborka, 1 stycznia rozpocznie pięcioletnią kadencję.
Stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Malborka pozostawało nieobsadzone przez cały rok. Wybrany wcześniej na tę funkcję Bogdan Gałązka zrezygnował z jej objęcia jeszcze przed podpisaniem umowy. W samorządzie malborskim długo ścierały się rozmaite koncepcje nt. przyszłości muzeum, ostatecznie zapadła decyzja o przeprowadzeniu ponownego konkursu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum Miasta Malborka wreszcie z dyrektorem
Nowy szef placówki postawił przed sobą kilka strategicznych zadań: uczynienie Muzeum Miasta Malborka ważną instytucją kultury w regionie; rozwój pod kątem instytucji otwartej, przyjaznej i partycypacyjnej; intensywne wzbogacanie zbiorów; udostępnienie kolekcji on-line; edukacja historyczna i dialog międzypokoleniowy; poszerzenie i pogłębienie współpracy międzynarodowej.
Interesujące są plany co do wystaw przygotowywanych w najbliższych latach. W roku 2023 mają to być ekspozycje nt. „5-lecie Muzeum Miasta Malborka 2018-2023” oraz "Malbork na starych pocztówkach", w roku 2024 nt. „Malbork 1945 -1965 na fotografii mieszkańców” oraz „Wiesław Jedliński – kronikarz miasta”. Ponadto w tzw. przestrzeni miejskiej będą realizowane projekty, wśród nich "Malborskie nekropolie", "Twierdza Marienburg", "Aleja włazów – milczący świadkowie historii" czy "Stalag XXB". Dojdzie do tego oferta edukacyjna, kierowana szczególnie do dzieci i młodzieży szkolnej.
Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze