Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Muzeum Miasta Malborka wraca do normalnej pracy

Tomasz Agejczyk obejmie od 1 stycznia 2023 stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Malborka. To placówka samorządowa, całkowicie odrębna od powszechnie znanego Muzeum Zamkowego. Przez cały rok 2022 muzeum nie miało nominowanego dyrektora, jego obowiązki pełnił Krzysztof Andruszkiewicz, szef Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Mimo to udało się przygotować interesujące wystawy, teraz nowy dyrektor planuje kolejne projekty.
Muzeum Miasta Malborka wraca do normalnej pracy
Tomasz Agejczyk (z prawej) odebrał nominację z rąk burmistrza Malborka Marka Charzewskiego

Autor: UM Malbork

Tomasz Agejczyk jest historykiem, jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim dziejów Malborka, zwłaszcza epoki nowożytnej i ostatnich stuleci. Jest autorem wielu publikacji z tej dziedziny, ponadto prezesem Stowarzyszenia "Malbork wczoraj i dziś". Ostatnio sprawował funkcję miejskiego konserwatora zabytków w Malborku. W listopadzie wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Miasta Malborka, 1 stycznia rozpocznie pięcioletnią kadencję.

Stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Malborka pozostawało nieobsadzone przez cały rok. Wybrany wcześniej na tę funkcję Bogdan Gałązka zrezygnował z jej objęcia jeszcze przed podpisaniem umowy. W samorządzie malborskim długo ścierały się rozmaite koncepcje nt. przyszłości muzeum, ostatecznie zapadła decyzja o przeprowadzeniu ponownego konkursu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum Miasta Malborka wreszcie z dyrektorem

Nowy szef placówki postawił przed sobą kilka strategicznych zadań: uczynienie Muzeum Miasta Malborka ważną instytucją kultury w regionie; rozwój pod kątem instytucji otwartej, przyjaznej i partycypacyjnej; intensywne wzbogacanie zbiorów; udostępnienie kolekcji on-line; edukacja historyczna i dialog międzypokoleniowy; poszerzenie i pogłębienie współpracy międzynarodowej.

Interesujące są plany co do wystaw przygotowywanych w najbliższych latach. W roku 2023 mają to być ekspozycje nt. „5-lecie Muzeum Miasta Malborka 2018-2023” oraz "Malbork na starych pocztówkach", w roku 2024 nt. „Malbork 1945 -1965 na fotografii mieszkańców” oraz „Wiesław Jedliński – kronikarz miasta”. Ponadto w tzw. przestrzeni miejskiej będą realizowane projekty, wśród nich "Malborskie nekropolie", "Twierdza Marienburg", "Aleja włazów – milczący świadkowie historii" czy "Stalag XXB". Dojdzie do tego oferta edukacyjna, kierowana szczególnie do dzieci i młodzieży szkolnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka