Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Na Cmentarzu Komunalnym w Tczewie staną nowe kolumbaria

Coraz więcej tczewian decyduje się na spopielenie, jako formę pochówku. Istniejące na Cmentarzu Komunalnym w Tczewie kolumbaria są w pełni wykorzystane. Stąd decyzja o dokupieniu nowych. Nowe kolumbaria będą stawiane niedaleko budynku administracji cmentarza. Pierwsze z nich - na 32 miejsca - zbudowane zostanie jeszcze w tym roku. Miejsc na nowe pochówki na cmentarzu wystarczy jeszcze na kilka lat.
(fot. UM w Tczewie)

- Chcemy zastosować nową bryłę, tak zwaną nowoczesną. Zastosować nowoczesne moduły – mówi Przemysław Boleski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie, administrujący Cmentarzem Komunalnym na Rokickiej. - Rozmawiamy z wykonawcami, którzy przywożą gotowe kolumbaria w formie takiego klocka. Patrzymy jakie są projekty, które najbardziej wpasowałyby się w układ naszego cmentarza. Ale wiadomo, mierzymy siły na zamiary, czyli na środki jakie posiadamy żeby to zrobić. Nowy moduł 32-wnękowy zawiera w jednej wnęce do czterech urn, w zależności od gabarytów urny. Jeżeli wystarczy nam środków, to zakupimy dwa takie moduły. Staną one w nowej lokalizacji, niedaleko budynku administracji cmentarza. Dwa różne kolumbaria w tym samym miejscu to by było niespójne wizualnie. Jeśli się okaże, że nowe kolumbaria wykonawca jest w stanie wykonać i dostarczyć szybciej niż trwałoby dokonanie formalności z wybudowaniem starego typu kolumbarium, to będziemy stawiali dwa nowe.

Miejsca w dotychczasowych kolumbariach już nie ma, wyczerpały się już od dłuższego czasu. Stąd decyzja o zakupie nowych modułów. Przypomnijmy, pierwsze kolumbarium, czyli specjalna ściana, w której można umieszczać urny z prochami zmarłych na cmentarzu komunalnym powstało w 2013 r. W sumie były to wówczas zaledwie 24 nisze na urny.

- Na chwilę obecną nie ma problemów z pochówkami – mówi dyrektor ZUK. - Cmentarz już w nowej odsłonie, z nowymi uzgodnieniami, ma nowe tereny. Cmentarz został rozbudowany i zgodnie z ustaleniami jest udostępniony do nowych pochówków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkie ceny w górę. Również za miejsce na... cmentarzu

Decyzja o poszerzeniu cmentarza zapadła w 2017 roku. - Rozbudowa nastąpiła, chociaż były pewne perturbacje pod względem legislacyjnym i uzgodnieniowym co do własności gruntu i stref oddziaływania – mówi Przemysław Boleski. - Dostosowaliśmy wszystko do obowiązujących wymogów. Obecnie jest to rozbudowany, poszerzony teren, który jest przeznaczony na pochówki, czyli 4-ha działka, która już jest pod te cele w części przystosowana. Miejsca, jakimi dysponujemy powinny nam – na chwilę obecną – wystarczyć jeszcze na kilka lat. Gdy będzie potrzeba nowych miejsc, to będziemy dalej rozbudowywać nekropolię w miarę posiadanych środków i decyzji prezydenta Tczewa, że mamy do robić.

Kiedy ZUK przejmował cmentarz w administrację, to średnia liczba pochówków wynosiła w granicach 17-18 osób miesięcznie. Jak przyznaje dyrektor Boleski, kwiecień tego roku był rekordowy – było aż 36 pochówków.

Średnio trzeba przyjmować, że miesięcznie przybywa od 25 do 32 pochówków – mówi dyrektor. - Rocznie to od 230 do 320 pochówków. To jest oczywiście zmienne.

Zapytany o wpływ pandemii na liczbę pochówków Przemysław Boleski przyznał, że dało się odczuć niewielki wzrost liczby z 20,1 do 24 miesięcznie. Trzeba pamiętać, że Cmentarz Komunalny jest jedyną nekropolią, która dysponuje nowymi miejscami na pochówki. Reszta cmentarzy parafialnych już jest zamkniętych. Pochówków można dokonywać jedynie na istniejących miejscach, jeżeli od wcześniejszego pochówku minęło co najmniej 20 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka