Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Sierociniec z XVII wieku przejdzie remont. To najstarszy budynek [nl] w Gdańsku

Rok potrwać ma remont najstarszego budynku Gdańska przy ul. Sierocej – dawnego sierocińca. Zabytkowy obiekt przejdzie też prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne, by docelowo posłużyć dla obsługi kultury i turystyki. Pierwszy etap robót pochłonie około 12 milionów złotych.
dawny sierociniec w Gdańsku
(fot. G. Mehring | gdansk.pl)

Dokumenty dotyczące remontu podpisano w środę, 6 lipca na terenie budynku przy ul. Sierocej 6. Jak stwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, to jeden z najstarszych obiektów ocalałych w Gdańsku po II wojnie światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję sierocińca, szpitala i miejsca opieki. Teraz samorząd Gdańska pragnie, by budynek powrócił do funkcji opiekuńczych, by stanowił miejsce kultury i wolności słowa, także schronienie dla osób, które w swoim miejscu zamieszkania nie mogą tworzyć swobodnie.

Najstarszy budynek w Gdańsku przejdzie remont. Jakie prace zostaną wykonane?

Prezydent Gdańska szacuje, że całość prac w sierocińcu może potrwać nawet cztery lata, pierwszy etap jest przewidywany na rok. W jego ramach:

  • wzmocniona zostanie konstrukcja głównego i bocznego budynku,
  • łącznie z pracami archeologicznymi
  • oraz wstępnymi działaniami konserwatorskimi.
podpisanie umowy na remont dawnego sierocińca w Gdańsku
(fot. G. Mehring | gdansk.pl)

Zabytkowe elementy dawnego sierocińca, przeznaczone do konserwacji, a możliwe do zdemontowania, zostaną zdjęte, aby po wykonaniu niezbędnych prac mogły powrócić na miejsce. Wykonawca będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie i składowanie tych detali, aż do podjęcia prac konserwatorskich, planowanych w II etapie remontu. To, co nie jest możliwe do zdemontowania, ma być odpowiednio zabezpieczone. 

Co po remoncie dawnego gdańskiego sierocińca?

Po zakończeniu wszystkich prac w dawnym sierocińcu znajdzie się oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej. Ma być w nim prezentowana twórczość artystów wywodzących się z Gdańska, podejmowane będą działania popularyzatorskie oraz edukacyjne. W budynku głównym znajdą się, m.in., sale ekspozycyjne dla organizowania wystaw stałych i czasowych. W sierocińcu istniała kuchnia, wstępnie w tym samym miejscu zaplanowano kawiarnię. Zrekonstruowana dawna kaplica może służyć jako miejsce wystaw, sala wykładowa lub sceniczna.

(fot. G. Mehring | gdansk.pl)

Umowa na wykonanie I etapu prac w sierocińcu została podpisana. Już przygotowywany jest przetarg na II etap. Będzie on obejmować:

  • prace konserwatorskie wszystkich cennych historycznie elementów budynków,
  • wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żuraw przejdzie remont. To najstarszy obiekt tego typu

To nie wszystko – w kolejnych etapach robót przy ul. Sierocej planowane są, m.in.: wzmocnienie stropów i więźby dachowej,

  • wykonanie elewacji
  • oraz odpowiednie zagospodarowanie terenu. 

Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska wyjaśnia, że rozłożenie robót przy ul. Sierocej na kilka etapów wynika z tego, że remonty obiektów zabytkowych stanowią duże wyzwanie, wymagające dobrej organizacji, odpowiedniego finansowania, ale też liczyć się trzeba z pojawianiem się nieprzewidzianych trudności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze