Uczniowie klas VII i VIII chojnickich szkół podstawowych przez kilka godzin mieli szansę wcielić się w DJ-a, rapera, graficiarza czy tancerza

Obywatel MC z misją. Projekt „Witaj w domu” ma być kompasem do szukania pasji

Młodzież z Chojnic miała okazję wziąć udział w ogólnopolskim projekcie kulturalno-edukacyjnym „Witaj w domu” firmowanym przez znanego rapera Przemysława Szymańskiego, bardziej znanego jako Obywatel MC. Do projektu raper zaprosił też innych mistrzów w swoich „fachach”. Uczniowie klas VII i VIII przez kilka godzin mieli więc szansę wcielić się w DJ-a, rapera, graficiarza czy tancerza. Bo muzyka czy sztuka może być dla nich jedną z opcji wyjścia z wirtualnego świata i spędzania inaczej wolnego czasu. A hobby i pasja to również szansa na odkopanie w sobie ukrytych talentów i budowania własnej wartości.
Olek
Knitter
10.05.2023 / 14:11

Dzieci i młodzież, aby właściwie spędzać czas i unikać zagrożeń, potrzebują pasji. Poprzez te zajęcia chcemy więc pomagać im je odkrywać – mówi Agnieszka Kortas-Koczuk, szefowa Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach. Stąd m.in. pierwsze takie wydarzenie w Chojnicach, podczas którego przez kilka godzin młodzi ludzie mogą na własnej skórze przekonywać się, że świat nie kończy się na internecie i komórkach, ale są też inne warianty i możliwości spędzania czasu, np. związane z muzyką, tańcem i sztuką.

I dlatego młodzież w Chojnicach miała okazję wziąć udział w ogólnopolskim projekcie kulturalno-edukacyjnym „Witaj w domu”, firmowanym przez znanego rapera Przemysława Szymańskiego, bardziej znanego jako Obywatel MC. To projektu raper zaprosił innych mistrzów w swoich „fachach”.

Projekt „Witaj w domu” to tak naprawdę artystyczna trasa osób związanych ze sceną z hiphopową, które łączą świat muzyki i sztuki z działaniami edukacyjnymi i prospołecznymi. Wszystko po to, aby pomagać młodym ludziom poznawać czy też odbudowywać własną wartość. Młodzież z Chojnic ma okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych i artystycznych, a we współpracy z fundacją Family Lab i fundacją „Dbam o mój zasięg” również w panelach dyskusyjnych o tym, jak budować pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz porozmawiać o zagrożeniach związanych z cyberuzależnieniami i cyberprzemocą – mówi Ola Fryca, pilotująca organizację warsztatów w Chojnickim Centrum Kultury.

Warsztaty z chojnicką młodzieżą w Chojnickim Centrum Kultury poprowadzili – oprócz rapera Obywatela MC – również: Dj Chmielix (Damian Chmielewski) – perkusista, producent muzyczny i jeden z najbardziej utytułowanych turntablistów w Polsce, a także wielokrotny mistrz Polski, Europy i aktualny mistrza świata; Kaczorex (Michał Kaczorowski) – zwycięzca telewizyjnego programu tanecznego Got to Dance – Tylko taniec! oraz finalista programów takich programów telewizyjnych jak World of dance czy Mam Talent, a także dyrektor artystyczny międzynarodowych zawodów tanecznych United Session i sędzia wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych eventów; Marek „Looney” Rybowski przedstawiciel sztuki graffiti, którego prace brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, współzałożyciel pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti (DSC), absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ten projekt narodził się podczas nagrywania płyty solowej i jest bardzo osobisty. Dotyczy budowania własnej wartości i wyrażania samego siebie poprzez różne pasje, bo każdy z nas ma w sobie talent, często ukryty, który trzeba w sobie odnaleźć – mówi Obywatel MC, który podczas warsztatów wielokrotnie uzmysławiał młodym ludziom, że ważne, aby w życiu czynili dobro, szanowali się, a także przebaczali sobie nawzajem, gdy coś pójdzie nie tak.

Prowadzący warsztaty podkreślali też, że trudne dzieciństwo nie musi oznaczać braku perspektyw. Mistrz tańca „Kaczorex” mówił na swoim przykładzie o trudnym dzieciństwie i o tym, jak przypadkowe pójście na występ w szkole zmieniło jego późniejsze życie i że dzięki temu dziś jego pasja jest również jego pracą.

Przemysław Szymański
raper Obywatel MC

Ten projekt narodził się podczas nagrywania płyty solowej i jest bardzo osobisty. Dotyczy budowania własnej wartości i wyrażania samego siebie poprzez różne pasje, bo każdy z nas ma w sobie talent, często ukryty, który trzeba w sobie odnaleźć

- Mam nadzieję, że wy również znajdziecie w życiu swój kompas, który poprowadzi was do waszych talentów – mówił do chojnickiej młodzieży Kaczorex.
Elementem kampanii były więc warsztaty z graffiti, rapowania, tańca, dj-ingu czy rysowania grafiki, by młodzi ludzie mieli okazję złapać bakcyla. Uczestnicy chwycili więc za spreje, stanęli za konsolą DJ`a, pisali piosenkę i uczyli się tańczyć. A na zakończenie młodzież miała okazję zaprezentować swój utwór, który powstawał podczas warsztatów oraz wysłuchać krótkiego koncertu Obywatela MC i DJ Chmielix`a. Obywatel MC apelował również do uczniów, by ci szukali pomocy, jeżeli mają jakiś problem.

- Gdy wewnątrz was dzieją się procesy, których nie widać na zewnątrz to pamiętajcie, że to żaden przypał zadzwonić na telefon zaufania czy zgłosić się do psychologa czy psychiatry po pomoc – mówił autor projektu „Witaj w domu” Obywatel MC.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze