autobusy, Tczew

Od września darmowa komunikacja miejska w Tczewie

Od 1 września w Tczewie można będzie korzystać bezpłatnie z komunkacji miejskiej. Decyzja w tej sprawie zapadła jednogłośnie podczas lutowej sesji Rady Miasta. Takie rozwiązanie zaproponował prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, podczas sesji miesiąc temu. Czy w związku z tym Tczew podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi wycofania się z systemu FALA? Jak ustaliło "Zawsze Pomorze", ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła.
Krystyna
Paszkowska
27.02.2023 / 18:38

- Wielokrotnie mówiłem o tym, że pracujemy nad taryfami w komunikacji miejskiej - mówił Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa podczas styczniowej sesji Rady Miasta. - Zleciliśmy też badania całej sieci komunikacyjnej. Przekazaliśmy państwu 150-stronicowe opracowanie. Po wnikliwych analizach proponuję, aby po zakończeniu obecnego kontraktu z przewoźnikiem, czyli od września tego roku, komunikacja miejska była bezpłatna dla wszystkich pasażerów, niezależnie od wieku, od miejsca zamieszkania czy posiadania karty mieszkańca.

Prezydent podkreślał, że od dłuższego czasu toczą się ważne dyskusje na temat przyszłości komunikacji. 

- Razem z naszymi współpracownikami pracujemy nad tym od roku - mamy opinie prawne i analizy - informował prezydent Tczewa. - Do tej pory decydowały się na to tylko mniejsze miasta, ale tam na dwa lata. My chcemy już na zawsze zostać przy bezpłatnych.

Jak podkreślił prezydent Pobłocki, za wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów przemawia przede wszystkim dobro i wygoda  mieszkańców. Znikną kasowniki, biletomaty i sprzedaż biletów przez kierowców. Nowe zasady sprawią, że Tczew stanie się bardziej konkurencyjny dla firm prowadzących usługi transportowe, co może się przełożyć na wyniki kolejnego przetargu na komunikację miejską.

Małgorzata Mykowska
rzeczniczka tczewskiego magistratu

Dochód z opłat za korzystanie z parkingów zostanie przeznaczony na pokrycie części kosztów, które ponosić będzie miasto, w związku z darmową komunikacją.

- Ważny jest także aspekt ekologiczny – bezpłatna komunikacja zachęci zapewne wielu mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem na rzecz bezpłatnego autobusu, zwłaszcza, że jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie w Tczewie stref płatnego parkowania - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Dochód z opłat za korzystanie z parkingów zostanie przeznaczony na pokrycie części kosztów, które ponosić będzie miasto, w związku z darmową komunikacją.

Jak napisał w uzasadnieniu do podjętej uchwały Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa: "Wysokie koszty utrzymania punktów sprzedaży, automatów biletowych oraz mobilnych aplikacji systemów sprzedaży biletów generują żądanie wzrostu stawki przewozowej,  niejednokrotnie przewyższającej wszystkie koszty dystrybucji, jak i kontroli biletów, co w pełni uzasadnia wprowadzenie komunikacji bezpłatnej."

Decyzję tczewskich radnych z aprobatą przyjęła również obserwująca obrady radnych – posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

- Gratuluję Radzie Miejskiej jednogłośnej decyzji! - napisała na swoim profilu posłanka.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze