Orlen obniża ceny gazu dla firm. O ponad połowę

Należąca do Grupy Orlen spółka PGNiG Obrót Detaliczny, obniży ceny gazu o ponad 55 procent - zapowiedział koncern w komunikacie prasowym. Nowe stawki w życie mają wejść 15 marca. Obniżki obejmą klientów rozliczanych w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”. Korzysta z niego około 130 tys. klientów. Zamiast 650 zł za megawatogodzinę, przedsiębiorcy zapłacą teraz 353 zł.
Redakcja
Zawsze Pomorze
28.02.2023 / 15:11

Jak tłumaczył Daniel Obajtek, wcześniejsze obniżki nie były możliwe ze względu na wysokie ceny rynku, a Orlen płacił za jedną MWh nawet 1500 zł.

- To jest normalną rzeczą, że musimy to przełożyć na klienta. Nie możemy budować straty, ale wspólnie z naszymi finansistami podpowiedzieliśmy rozwiązanie obrotowi detalicznemu. Osobiście im to podpowiedziałem. To jest kwestia przesunięcia gazu, którego się zakontraktowało, po zdecydowanie większych cenach a z zakup nowego gazu po zdecydowanie niższych cenach - powiedział prezes PKN Orlen. 

- Tak duża obniżka jest jedną z wielu korzyści wynikających z powstania silnego i stabilnego koncernu multienergetycznego, który dzięki mocnym fundamentom finansowym jest w stanie zaproponować odbiorcom gazu atrakcyjną ofertę, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo dostaw surowca – mówił Obajtek. 

Nowa cena obowiązywać będzie od 15 marca do końca kwietnia, a jak zapowiada koncern, kolejne cenniki będą publikowane z miesięcznym wyprzedzeniem.

Od 1 do 30 kwietnia cena będzie już wynikała wprost z nowego Cennika „Gaz dla Biznesu” nr 10, który będzie tzw. cennikiem indeksowanym, który zastąpi obecny.

- Nowy sposób ustalania Cennika „Gaz dla Biznesu” umożliwi oferowanie klientom biznesowym cen gazu opartych na notowaniach giełd towarowych, w tym Towarowej Giełdy Energii. Pierwsza cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wyniesie 353 zł/MWh i będzie obowiązywać do końca kwietnia br. Następnie cena będzie aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem tzn. na koniec marca zostanie podana cena na maj, na koniec kwietnia na czerwiec itd. - czytamy w komunikacie Orlenu. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze