Pola Nadziei 2022, Gdańsk

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Trwa ogólnopolska akcja na rzecz hospicjów – Pola Nadziei na Pomorzu 2022

Na ulicach Trójmiasta oraz Pucka w niedzielę, 3 kwietnia odbywa się finał ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Podczas obecnej edycji zbierane są środki na rzecz 7 pomorskich ośrodków.
Krystyna
Paszkowska
3.04.2022 / 13:04

– Troskliwa uważność i otwarte serce – to jedne z cech, które ks. Eugeniusz Dutkiewicz, założyciel naszego hospicjum, wskazywał jako szczególnie ważne w towarzyszeniu osobom ciężko chorym, ale także we wspieraniu ich bliskich – podkreśla dr Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej. – Stanowią podstawę stworzenia relacji opartej na zaufaniu, dającej tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Chcemy, by podopieczni Fundacji Hospicyjnej czuli każdego dnia, że hospicjum to też życie. Rokroczne Pola Nadziei są okazją do tego, by przypominać o roli opieki hospicyjnej i wartościach, które leżą u jej podstaw.

W niedzielę, 3 kwietnia podczas wielkiego finału akcji odbyło się przekazanie żółtej flagi. Przypomnijmy, flaga wyjechała o godzinie 10:00 z Pucka, aby o godzinie 13:30 znaleźć się przed gdańskim Neptunem. To właśnie tam prezesi gdańskich hospicjów oficjalnie przekazali flagę władzom wojewódzkim.

Pola Nadziei na Pomorzu 2022 na rzecz hospicjów

Przypomnijmy, Pola Nadziei to akcja organizowana już od wielu lat w całej Polsce. Uczestniczą w niej również ośrodki hospicyjne z Pomorza. Głównym celem jest pozyskanie finansowego wsparcia dla ośrodków hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Równie ważny jest także cel edukacyjny i wspólnotowy. Akcja propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

W 2003 roku Pola Nadziei zawitały do Gdyni.

– Ich plon budzi nadzieję u chorych, wrażliwość u tych, co chcą pomagać, daje spokój hospicjantom w sprawowaniu opieki – mówi ks. Grzegorz Miloch, dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca. – Kontynuujmy to dzieło w piękny, wiosenny czas budzącego się życia z nową Nadzieją.

O walorach akcji przekonana jest Małgorzata Bałkowska, prezes zarządu Fundacji Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci:

– Pola Nadziei to nadzieja dla dzieci i dorosłych, będących pod opieką hospicjów, na godne życie bez cierpienia i bólu. Umierające dzieci mogą ostatnie chwile życia spędzić w domu, wśród najbliższych, oddać ostatnie tchnienie w ramionach rodziców. W tym najtrudniejszym momencie życia jesteśmy z nimi, dając im opiekę medyczną, psychologiczną i, jeśli sobie tego życzą, duchową. Są bezpieczni właśnie dlatego, że dzięki świadomości i wsparciu społeczeństwa taką opiekę możemy sprawować.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tablica upamiętniająca księdza Jana Kaczkowskiego została odsłonięta w Sopocie

– Świat znowu zatrzymał się w strachu przed przyszłością i zewnętrznymi zagrożeniami – mówi Ewa Liegman, prezes zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom. – Tegoroczne Pola Nadziei szczególnie przypominają o codziennej walce zespołów hospicjów o godne życie w czasie choroby i godną śmierć. Chylę czoła przed personelem, stającym każdego dnia do bitwy z ograniczeniami, strachem, bezradnością, ale zawsze z pewnością, dającą nadzieję, że dla każdego pacjenta w jego ostatniej drodze robimy wszystko, co w naszej mocy, stojąc na straży bólu fizycznego, psychicznego i duchowego.

Organizatorami akcji na Pomorzu są:

  • Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku,
  • Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom,
  • Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci,
  • Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie,
  • Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie,
  • Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”,
  • Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Pola Nadziei na Pomorzu 2022. Jak można pomóc?

W ramach akcji prowadzona jest zbiórka online. Jej główna część rozpoczęła się 28 marca i potrwa do 10 kwietnia:

– na stronie akcji: https://www.polanadzieinapomorzu.pl/ – znajdziesz tam okienko do wpłat,

– na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/z/pnnp2022,

– poprzez skarbonkę „Pola Nadziei na Pomorzu 2022” na Facebooku: https://www.facebook.com/donate/339069771521347/.

Pola Nadziei to jednak nie tylko działania w wirtualnym świecie. Równolegle z działaniami online odbywają się zbiórki wolontariuszy w charakterystycznych hospicyjnych koszulkach. Można ich spotkać z puszkami na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, czy Pucka. Skarbonki hospicyjne znajdziemy także w wielu firmach, instytucjach czy parafiach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bursztynowe Dźwigi wręczone w Gdańsku! Nagrodzono filantropów i wolontariuszy działających na rzecz hospicjów

Dla uczestników akcji przygotowano również wyzwanie zorganizowane na Facebooku. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie lub filmik z żółtym motywem, w treści posta nominować trzy osoby, firmy lub organizacje, dopisać hasztag #polanadzieinapomorzu, oraz wpłacić choćby drobną kwotę na numer konta: 66 1540 1098 2001 5562 4727 0012, z dopiskiem „Pola Nadziei na Pomorzu”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze