Pomorskie listy Koalicji Obywatelskiej zarejestrowane. Borusewicz: Rozliczmy PiS prawem PiS

Ponad 14 tysięcy podpisów pod każdą z dwóch pomorskich list kandydatów do Sejmu oraz ponad 22 tys. łącznie w pięciu okręgach senackich zebrała Koalicja Obywatelska. Na zwołanym z okazji zarejestrowania list briefingu wybrani kandydaci mówili o swoich programach. Nieco zaszokował Bogdan Borusewicz, który wystąpił z postulatem by rozliczać PiS na podstawie prawa wprowadzonego przez PiS.
Dariusz
Szreter
5.09.2023 / 13:11

Wybory 2023. KO zarejestrowała listy wyborcze

Chcielibyśmy Państwa poinformować, że zarejestrowaliśmy wszystkie listy wyborcze. Liczba zebranych podpisów poparcia w okręgach sejmowych to ponad 14 tysięcy podpisów w każdym okręgu. W okręgach senackich uzbieraliśmy łącznie ponad 22 tysiące głosów – mówił szef pomorskiej Platformy, a zarazem marszałek województwa Mieczysław Struk, na zwołanym z tej okazji briefingu na granicy między Gdynią a Sopotem, będącej zarazem granica między okręgami 25 i 26. - Startujemy do tych wyborów z naprawdę dużym poparciem wyborców Pomorza.

CZYTAJ TEŻ: Znamy wszystkich pomorskich kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu

Ten optymistyczny ton podtrzymała liderka gdyńskiej listy, Barbara Nowacka.

W 2019 roku w okręgu 26 uzyskaliśmy pięć mandatów sejmowych. W tym roku naszą ambicją jest mieć tych mandatów sześć. Sondaże pokazują, że to jest możliwe – przekonywała.

Barbara Nowacka

W 2019 roku w okręgu 26 uzyskaliśmy pięć mandatów sejmowych. W tym roku naszą ambicją jest mieć tych mandatów sześć. Sondaże pokazują, że to jest możliwe

Barbara Nowacka: Odpartyjnimy szkoły i kuratoria

Wymieniła też dwa najważniejsze dla niej punkty programowe KO: koniec z chaosem w szkole i zapewnienie kobietom pełni praw i równych szans.

Idziemy po dobrą szkołę, w której nauczyciele będą dobrze zarabiali i będą szanowani, w której będą przestrzegane prawa ucznia – deklarowała. – Po szkołę, w której uczeń nie będzie przemęczony. Obiecujemy, że program nauczania będzie radykalnie odchudzony. Nie przez polityków, ale przez Komisję Edukacji Narodowej, która będzie się składała z niezależnych ekspertów, dydaktyków, nauczycieli, rodziców i samorządowców. W każdej szkole zapewnimy dostęp do psychologa, psychiatry lub do pomocy w tym zakresie. Odpartyjnimy szkoły i kuratoria.

Barbara Nowacka obiecywała też zapewnienie poszanowania praw i bezpieczeństwa kobiet, od najwcześniejszego momentu ich życia, przez cały przebieg edukacji, po równość szans na rynku pracy i bezpieczną starość.

Kobiety w Polsce czują się dyskryminowane na wszystkich obszarach. Mamy gotowy program, który zapewni bezpieczeństwo, dobrostan i godność kobietom i po to idziemy wygrać te wybory.

Agnieszka Pomaska, numer jeden na liście KO w okręgu nr 25, zwracała z kolei uwagę na konieczność odpolitycznienia spółek skarbu państwa.

Nie powinny one być narzędziem w rękach polityków, tymczasem zostały zagrabione, ukradzione przez obecna opcję rządząca. I teraz mamy z jednej strony ekstremalne marże na prąd, gaz czy benzynę, a z drugiej miliony wydawane na kampanię wyborczą PiS. Druga kwestia to przywrócenie ładu jeśli chodzi o ochronę środowiska. Trzeba skończyć z rabunkową polityką w polskich lasach. Trzeba skończyć z upartyjnieniem Lasów Państwowych.

ZOBACZ TEŻ: Sopot: Komisarz z PiS przejmie władzę w mieście. Niezależnie od wyniku wyborów

Jacek Karnowski, który sopocki ratusz zamierza zamienić na sejmowy fotel zadeklarował, że marzy mu się osiem mandatów dla koalicji w okręgu gdańskim Obecnie KO ma ich tam sześć. On także mówił o konieczności reformy finansów publicznych by „pieniądze trafiały do obywateli, a nie do ludzi, którzy mają szyld partyjny”.

Bogdan Borusewicz
wiecemarszałek senatu

Uważam, że przez pierwszy rok, ale tylko przez rok, nie należy zmieniać prawa, które wprowadziło PiS i przy pomocy tego pisowskiego prawa zaprowadzić w Polsce porządek. Prawem PiS-u rozliczmy PiS.

Bogdan Borusewicz: Prawem PiS-u rozliczmy PiS

Wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz zauważył, że podpisy zbierało się teraz znacznie lepiej i znacznie szybciej, niż cztery lata temu. Mówił też, że spotykani na ulicy ludzie pytają go co po wygranych wyborach opozycja zrobi z „z tym bałaganem i tymi którzy ten bałagan świadomie skonstruowali”. Tu marszałek nieco zaskoczył swoją receptą.

Uważam, że przez pierwszy rok, ale tylko przez rok, nie należy zmieniać prawa, które wprowadziło PiS i przy pomocy tego pisowskiego prawa zaprowadzić w Polsce porządek – mówił. – Prawem PiS-u rozliczmy PiS.

Ryszard Świlski, jeden z pięciu pomorski kandydatów KO do Senatu (szósty okręg w ramach paktu senackiego przypadł Annie Górskiej z Razem) podkreślił, że każdy kandydat, który startuje przeciwko kandydatom paktu senackiego w praktyce wspiera PiS.

– Głosujcie na kandydatów paktu senackiego w całym kraju – nawoływał senator Świlski.

Małgorzata Rybicka, która po raz pierwszy startuje w wyborach deklarowała, że robi w trosce o prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Do świadomości publicznej nie dochodzi fakt, że są to osoby wykluczone. Będę walczyć o ustawę o asystencji osobistej, która zapewni godne i niezależne życie dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Będę też zabiegać o świeckie państwo, świecką szkołę i wyprowadzenie lekcji religii ze szkół do sal katechetycznych – zakończyła.

Koalicja Obywatelska zapowiada kolejne spotkania, na których będzie prezentować swoich kandydatów do parlamentu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze