nowy magazyn na zboże w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk z nowym magazynem do przeładunku zboża

Nowoczesny magazyn do przeładunku zbóż, łącznie z placami składowymi i manewrowymi, w czwartek, 16 listopada otworzyła w Gdańsku firma Speed, realizująca przeładunki w portach gdańskim i gdyńskim. Sam tylko magazyn na zboże ma niebagatelną powierzchnię 4 tysięcy m kw.
Piotr
Piesik
16.11.2023 / 16:37

Speed ma nowy magazyn na zboże w Porcie Gdańsk

Magazyn, uruchomiony w czwartek, 16 listopada przez firmę Speed, to ogromna hala z wbudowanymi ścianami oporowymi. Dzięki temu zmieszczą się w nim ponad 23 tysiące ton zboża. Ziarno może być składowane do wysokości 6 metrów, śruta nawet do 8 metrów. Obok magazynu zbożowego znajduje się plac o powierzchni 8 tys. m kw.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagroda ESPO 2021 dla Portu Gdańsk!

Co istotne, teren został zagospodarowany na zasadzie tzw. tacy szczelnej, co oznacza, że ewentualne odcieki z przeładowywanych towarów nie przesiąkają do podłoża. Dlatego można tu będzie prowadzić przeładunek złomu, siarki czy fosforytów.

  • Cały kompleks obejmuje ponadto jeszcze jeden magazyn – tym razem o powierzchni 4500 m kw. Jest on przeznaczony do przeładunków chemii neutralnej, choćby nawozów sztucznych.
  • Całość uzupełniają kolejne place składowe i manewrowe, łącznie 15 tysięcy m kw.
Paweł Zastawny
prezes firmy Speed

Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji w branży przeładunków morskich. Szacujemy, że nowo oddana inwestycja pozwoli nam na obsłużenie w Gdańsku dodatkowego miliona ton towarów, co znacząco zwiększy nasze moce przeładunkowe i tym samym staniemy się silnym graczem w Porcie Gdańsk.

– Jedynym czynnikiem ograniczającym aktualnie rozwój naszej firmy jest wyeksploatowane Nabrzeże Wiślane o parametrach nieodpowiadających współczesnym potrzebom. Mamy nadzieję, że wybrana w drodze przetargu firma budowlana podoła zadaniu w sposób zapewniający ciągłość przeładunków. Zakończenie inwestycji, z uwzględnieniem nowego układu torowego i dróg dojazdowych, pozwoli nam na osiągnięcie przeładowywanego wolumenu w Gdańsku na poziomie 3,5 mln ton ładunków rocznie – dodał Paweł Zastawny.

Speed w Porcie Gdynia i Porcie Gdańsk. Co przeładowuje?

Przeładunki zboża firma prowadziła dotąd głównie w porcie w Gdyni. W ubiegłym roku były to 234 tys. ton. Nowoczesna baza magazynowa umożliwi takie działania także w Gdańsku. Szacunki mówią o 300 tys. ton rocznie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Port Północny w Gdańsku z nowym układem drogowym. Znamy wykonawcę
nowy magazyn na zboże w Porcie Gdańsk

Oprócz zbóż, w przeładunkach realizowanych przez Speed dominują też inne towary masowe – węgiel, koks i złom. W trakcie 10 miesięcy tego roku staraniem Speed przeładowano łącznie 2,2 mln ton towarów, z czego 1,4 mln w porcie w Gdańsku. Samego węgla 556 tys. ton.

Rozwój tego przedsiębiorstwa pozytywnie odbiera szefostwo Portu Gdańsk.

Kamil Tarczewski
wiceprezes Portu Gdańsk

Dzięki tej inwestycji możliwości portu w zakresie transportu i przeładunku zbóż oraz pasz z pewnością wzrosną. Ponadto tranzyt ładunków, w związku z blokadą portów ukraińskich nad Morzem Czarnym, zostanie usprawniony, będzie przebiegał płynniej.

Firma Speed zrealizowała od roku 2019 inwestycje z własnych środków na ponad 34 mln zł. Teraz oczekuje na planowaną przez zarząd gdańskiego portu gruntowną modernizację Nabrzeża Wiślanego, na którym przedsiębiorstwo prowadzi przeładunki. Ma to przynieść poprawę jakości i standardu obsługi statków, wzrost zdolności przeładunkowej, z możliwością obsługi większych jednostek.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze