schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdańsku

Promyk czeka na projekt rozbudowy i... wyprowadza psy na plażę

Schronisko Promyk będzie rozbudowane. Właśnie podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. W planach jest budowa m.in. budynku dla psich seniorów, nowego budynku kwarantanny dla psów czy gabinetów opieki lekarskiej kotów.
Redakcja
Zawsze Pomorze
17.03.2023 / 05:00

Autorska pracownia architektury - CAD Sp. z o.o. wykona dokumentację projektową dotyczącą przebudowy schroniska dla zwierząt Promyka. Dokumentacja obejmie rozbudowę budynku administracyjnego przy ul. Przyrodników, budowę nowych obiektów weterynaryjnych i kwarantanny dla psów, a także nowe pomieszczenia dla psich seniorów. Projekt obejmie także budowę 10 nowych boksów dla psów i trzech wybiegów. Fragment terenu ma służyć jako miejsce socjalizacji psów i spotkań z rodzinami adopcyjnymi.


W dokumentacji ujęto rozbudowę parkingu, budowę niezbędnych przyłączy, monitoringu i oświetlenia zewnętrznego. Przewidziano także zaprojektowanie urządzenia wybiegów zewnętrznych dla zwierząt z matami cieniującymi i nasadzeniem zieleni.

W projekcie ujęta będzie także budowa domu dla kotów ze specjalnie wydzielonymi modułami i zapleczem medycznym, które będzie oferowało szeroki wachlarz usług lekarskich i rehabilitacyjnych również m.in. dla królików, świnek morskich, ptaków.

Koszt projektu to ponad 385 tys. złotych. Dokumentacja ma być gotowa w czerwcu 2024.


Schronisko Promyk funkcjonuje od maja 2005 roku. Każdego roku nowe domy znajduje około 400 podopiecznych Promyka. W lutym w schronisku przebywało 108 psów i 77 kotów. Przyjęto 51 zwierzaków, 56 oddano do adopcji bądź zwrócono właścielom. Gabinet weterynaryjny wykonał 299 zabiegów i wizyt, a a pracownicy ośrodka 58 razy interweniowali w sprawie zwierząt.

Psia wycieczka

Już w ten weekend, dzięki uprzejmości GAiT, psy z Promyka wybierają się na wycieczke nad morze. W niedzielę 19 marca ok. godz. 10:30-11:00 pojawią się wraz z opiekunami na przystanku Lazurowa 2 na Wyspie Sobieszewskiej. Przy wejściu na Zbiornik Wodny Kazimierz (na dole, przy ulicy Lazurowej) poczekają chwilę na wszystkich, którzy chcą im towarzyszyc i udadzą się w las. Między drzewami przejdą do wejścia nr 9 (przedłużenie ulicy Begoniowej), skąd plażą wrócą do wejścia nr 11, skąd o 13:00 autobus powrotny zabierze je do schroniska.

Wyjście poza schronisko to dla jego podopiecznych możliwość eksploracji nowych zapachów, poznania nowych terenów, a dla opiekunów jest to możliwość obserwacji psów w nowych warunkach, wyciągnięcia nowych wniosków i nauczenia się czegoś o sobie nawzajem. Jest to także okazja by któryś z „bezdomniaków” wpadł w oko jakiemuś spacerowiczowi, co może stać się początkiem procesu adopcyjnego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze