Czy publiczność pokocha nowego „Znachora”?

Czy można sobie wyobrazić kogoś innego w roli profesora Wilczura niż Jerzego Bińczyckiego? Albo inną Marysię Wilczur niż Anna Dymna? Odpowiedź jest prosta – nie można, ale trzeba będzie. Bo Netflix pracuje nad nową wersją kultowego już z 1981 roku, filmu „Znachor”.
Ryszarda
Wojciechowska
2.02.2023 / 12:01

"Znachor" od Netfliksa. Fani pełni wątpliwości

Proszę państwa, to jest nowy profesor Rafał Wilczur” - piszą media, prezentując w tej roli Marka Lichotę. A internauci jakby na przekór dodają: - Proszę państwa, to nie jest profesor Rafał Wilczur” i piszą, że trudno będzie polubić kogoś innego niż Bińczycki w tej roli. Trudno będzie komuś nowemu wejść w buty tego aktora – powątpiewają.

Ale fakty są takie: Netflix kręci swoją wersję „Znachora”. I zapowiada, że film będzie można obejrzeć w drugiej połowie tego roku. Dzięki temu historię profesora Wilczura, która od lat wyciska polskim widzom łzy z oczu, będzie mógł poznać cały świat.

Netflix tym razem postanowił wziąć na warsztat klasykę i zekranizować własną wersję powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Będzie to już nie druga, a trzecia ekranizacja tej książki. Oprócz tej wersji najbardziej znanej z Jerzym Bińczyckim, jest jeszcze film z 1937 roku z Kazimierzem Junoszą-Stępowskim w głównej roli.

Reżyserem filmu dla Netfliksa jest debiutujący w filmie fabularnym Michał Gazda, reżyserujący do tej pory seriale. Stał za kamerą na planie odcinków takich produkcji jak m.in. „Zachowaj spokój”, „Odwróceni” czy „Belle Epoque” oraz „Wataha” z Markiem Lichotą właśnie. Netflix zapowiada, że nie uwspółcześni „Znachora” i nie zrobi go zupełnie po swojemu. Wybierze raczej projekt wiernej adaptacji, choć z pewnością nakręcony w nowoczesny sposób.

Poza Leszkiem Lichotą wystąpi Maria Kowalska jako Marysia (debiut). Hrabiego Czyńskiego sportretuje Ignacy Liss (Otwórz oczy), a Zośkę zagra Anna Szymańczyk (Wesele). W obsadzie filmu znaleźli się jeszcze m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Internauci jakby na przekór dodają: - Proszę państwa, to nie jest profesor Rafał Wilczur” i piszą, że trudno będzie polubić kogoś innego niż Bińczycki w tej roli. Trudno będzie komuś nowemu wejść w buty tego aktora – powątpiewają

Film opowiada o losach profesora Rafała Wilczura, światowej sławy chirurga, który po odejściu od niego żony z córeczką Marysią, zostaje pobity i traci pamięć. Mija piętnaście lat. Gdzieś na prowincji policja zatrzymuje mężczyznę, który nie zna swego nazwiska. Ratując się przed wyrokiem za włóczęgostwo, mężczyzna kradnie z biurka urzędnika akt urodzenia Antoniego Kosiby. Wilczur jako Kosiba wędruje po kraju, szukając pracy. Zatrzymuje się u młynarza Prokopa, którego syn jest kaleką. Miejscowy lekarz doktor Pawlicki jest bezradny. Kosiba przeprowadza udaną operację nóg chłopca, a doktor Pawlicki grozi mu więzieniem za wykonywanie praktyki lekarskiej bez zezwolenia. Wieść o znachorze obiega okolicę.

Czekamy więc z niecierpliwością na nowego „starego” znachora.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze