Od przedszkola
do politechniki

Politechnika Gdańska otwiera przedszkole dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów uczelni. Docelowo będzie tam mogło bawić się i rozwijać ok. stu przedszkolaków.
Małgorzata
Gradkowska
3.03.2023 / 06:00

W tworzonym przy Politechnice Gdańskiej przedszkolu powstaną cztery grupy – każda zapewni opiekę 25 przedszkolakom. W programie edukacji przedszkolnej dzieci – jak przystało na placówkę, której patronem jest uczelnia techniczna – znajdą się m.in. dziecięca matematyka według koncepcji prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, kodowanie na dywanie z robotyką, Trening Umiejętności Społecznych (TUS), ale także gimnastyka paluszkowa, sensoplastyka czy dogoterapia.

Staramy się, żeby nasza uczelnia była nie tylko miejscem do pracy i nauki, ale też spełniała inne potrzeby społeczności akademickiej mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Utworzenie placówki przedszkolnej na Politechnice to ważny krok w tym kierunku, ale nie pierwszy. Już wcześniej utworzyliśmy bowiem na terenie kampusu ponad 20 punktów do przewijania dzieci i niemowląt.  

Przedszkole powstaje nieopodal budynków PG, na parterze Domu Studenckiego nr 13 we Wrzeszczu. Pomieszczenia już przeszły całkowitą modernizację, powstał także ogrodzony plac zabaw, podzielony na część rekreacyjną i ogród przedszkolny.

Przedszkole zacznie działać od września, ale jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem roku przedszkolnego planowane jest uruchomienie jednego oddziału adaptacyjnego. Będzie je prowadziło Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju DyNaMo (MegaMocni) – to operator kilkunastu przedszkoli i szkół w Gdańsku, Gdyni Borkowie i Gowidlinie

Politechnika Gdańska zawarła ze stowarzyszeniem umowę, gwarantującą preferencyjne warunki dla dzieci osób związanych z uczelnią. Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Pierwszy etap rekrutacji przeznaczony jest dla dzieci pracowników i doktorantów PG, drugi – także dla studentów, a trzeci – dla wnuków pracowników PG.

Przedszkole także w kampusie UG

Pierwsze przedszkole, tworzone z myślą o dzieciach pracowników, doktorantów i studentów, powstało w 2019 r. w kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Koncepcja funkcjonowania przedszkola od początku oparta była na filozofii edukacyjnej Reggio Emilia zadaniem nauczyciela jest tam przede wszystkim towarzyszenie dziecku w procesie samodzielnego dochodzenia do wiedzy i poszukiwaniu nowych rozwiązań. Do placówki, nazywanej uniwersytecką, uczęszcza 30 dzieci. Od ubiegłego roku prowadzą ją Pozytywne Inicjatywy. Od 1 stycznia tego roku przedszkole przekształcono w placówkę publiczną a to oznacza przede wszystkim zniesienie czesnego. Rodzice opłacają wyżywienie oraz godziny przekraczające ustalony czas bezpłatnego nauczania i opieki.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze