Przemysław Czarnek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Minister Przemysław Czarnek w Gdańsku. Przekazał czek na remont akademika

Minister Przemysław Czarnek gościł w Trójmieście. W obiektach AWFiS spotkał się z władzami uczelni, którym przekazał czek na przebudowę domu studenckiego. Z kolei na terenie Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, mówił o wzorcowym przykładzie integracji uczniów z dziećmi ukraińskich imigrantów. Obecnie, połowa dzieci uczęszczających do placówki pochodzi zza wschodniej granicy.
Karol
Uliczny
5.05.2022 / 13:10

Minister edukacji Przemysław Czarnek spotkał się z władzami gdańskiej AWFiS, którym przekazał symboliczny czek na przebudowę budynku B w części domu studenckiego zlokalizowanego na Żabiance. Ministerstwo zabezpieczyło na ten cel 3,94 mln zł.

Dostaliśmy na remont budynku 4 mln zł, jednocześnie mamy promesę na kolejnych 6 mln zł, co powinno pozwolić na ukończenie tej inwestycji już za dwa lata mówi prof. dr hab. Paweł Cięszczyk. Rozmawialiśmy z panem ministrem także na temat wsparcia naszych planów naukowych związanych z kształceniem. Mam nadzieję, że te rozmowy również będą owocować zwiększeniem środków dla naszej uczelni.

Inwestycja polega na przebudowie dwóch kondygnacji w budynku B. Obiekt zostanie dostosowany do przepisów przeciwpożarowych. Podniesiony ma zostać komfort użytkowania, a obniżone koszty eksploatacji. Władzom uczelni zależy na zapewnieniu w domu studenckim warunków bezpiecznego zakwaterowania w trakcie epidemii COVID-19. Zakres rzeczowy obejmować będzie przebudowę części o łącznej powierzchni ok. 2,5 tys. mkw.

„Młodzież może czuć się bezpiecznie”

Podczas konferencji w Szkole Podstawowej nr 57, minister potwierdził wolę wsparcia uczelni kolejnymi środkami. W placówce przy ul. Aksamitnej w Gdańsku mówił głównie o wzorcowym przykładzie integracji uczniów z dziećmi ukraińskich imigrantów. Z 370 uczniów uczęszczających do szkoły im. gen. Wł. Andersa, połowę stanowią Ukraińcy.

Po 24 lutego, nowych uczniów jest 70, natomiast 100 uczniów to dzieci osób, które przybyły tutaj wcześniej. To wyjątkowe miejsce w Polsce, gdzie integracja polsko-ukraińska oraz współpraca młodzieży są na najwyższym poziomie mówił Przemysław Czarnek. Dziś chcieliśmy zarówno polskiej, jak i ukraińskiej młodzieży przekazać, że są bezpieczni, bo jesteśmy w NATO, że Ukraina też musi wejść do NATO, że prawdy nie szuka się w mediach społecznościowych, bo jest tam mnóstwo fałszu oraz że są podmiotami nowych relacji polsko-ukraińskich.

Minister przypomniał jak wygląda sytuacja w systemie edukacji po 24 lutego br. Obecnie w Polsce mamy 200 tys. dzieci z Ukrainy, z czego blisko 140 tys. to uczniowie szkół podstawowych, 40 tys. to uczęszczający do przedszkoli, a 20 tys. - uczniowie szkół ponadpodstawowych. Przyrosty w szkołach wyhamowały, w niektórych woj. liczba uczniów powoli się zmniejsza, jednocześnie obecna sytuacja jest bardzo wymagająca dla systemu polskiej edukacji. Ponadto kilkaset tysięcy dzieci przebywa w Polsce i uczy się zdalnie w systemie oświaty ukraińskiej.

Minister Szkarłet (minister ukraińskiego MEN – dop. red.) podziękował nam za to jak opiekujemy się ukraińskimi uczniami w naszych szkołach, gwarantując im nieprzerwaną edukację mówił szef MEN.

Pytany o możliwość organizacji ukraińskich matur dla kilkunastu tysięcy uczniów, odpowiadał, że inicjatywa w tym zakresie jest po stronie naszych sąsiadów, a rząd polski nie będzie narzucać swoich rozwiązań. Przy okazji życzył powodzenia wszystkim tym, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości w minioną środę.

W SP 57 ministrowi towarzyszył wojewoda pomorski Dariusz Drelich, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, pomorski kurator oświaty Małgorzata Bielang, dyrektor szkoły Anna Listewnik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Piotr Gierszewski.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze