Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pył węglowy w Gdańsku: Kontrola poselska i specjalna sesja Rady Miasta Gdańska

Klub radnych Wszystko dla Gdańska zapowiedział wniosek o zwołanie specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska poświęconej zapyleniu węglowemu miasta i sytuacji w porcie. Komunikat na ten temat wydał Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku, a poseł Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził kontrolę poselską i opowiedział mediom o zapowiedzianych prezesa ZMPG działaniach, które mają być lekarstwem na pył.
Pył węglowy w Gdańsku: Kontrola poselska i specjalna sesja Rady Miasta Gdańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

– Obserwujemy przenoszenie się pyłów węglowych wprost na dzielnice mieszkalną – nie tylko na Nowy Port, ale też częściowo na przykład na Letnicę. Jesteśmy w miejscu przemysłowym. Port to serce tej dzielnicy [Nowego Portu – dop.red.]; serce, z którego mieszkańcy mają często pracę, utrzymanie i możliwość działania, ale oczywiście to nie zwalnia zarówno Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, jak i operatorów prywatnych, którzy działają na terenie portu, aby dochować wszelkich starań i zrobić wszystko, by ta działalność portu, była możliwie mało uciążliwa – mówił w piątek 19 maja 2023 r. na briefingu zorganizowanym przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku, po kontroli poselskiej, poseł Kacper Płażyński (PiS).

Jak wskazywał, ilość węgla jaka trafia do gdańskiego portu, zaopatrującego gospodarstwa domowe i przemysł w całym kraju, wzrosła w ostatnim czasie 30-krotnie. Opowiadał również o swojej rozmowie z prezesem ZMPG, a więc spółki zarządzającej nabrzeżami o łącznej długości prawie 24 tysiącach metrów oraz o jego zapowiedziach, mających ulżyć zapyleniu.

Jakie działania zapowiedział posłowi Zarząd Morskiego Portu Gdańsk?

  • 6-8 dodatkowych kurtyn wodnych, o wartości kilkudziesięciu tysięcy każda
  • w nadchodzącym tygodniu zamontowana ma zostać przenośna myjnia do TIR-ów przy wyjeździe z Basenu Górniczego
  • uciążliwe ze względu na pylenie hałdy węgla przy Terminalu Szczecińskim i Wiślanym mają być w nadchodzącym czasie zmniejszane

Komunikat Zarządu Portu

Komunikat w tej sprawie, również 19 maja 2023 roku, wydał sam ZMPG:

„[...]Port Gdańsk i wszyscy operatorzy tu działający sprzątają ciągi komunikacyjne tj. jak drogi, chodniki, parkingi, ścieżki cumownicze, zlokalizowane na nieruchomościach gruntowych pozostających we władaniu ZMPG. Ponadto zgodnie z ustaleniami z gestorem dróg publicznych, port sprząta drogi należące do miasta. Obecna akcja będzie prowadzona do 15 lipca, a jeżeli nadal zaistnieje taka potrzeba, będzie kontynuowana. Obecnie czyszczone są ulice Ku Ujściu, Trasa Sucharskiego, Przetoczna, tunel pod Martwą Wisłą, początek ul. Płażyńskiego. W sumie to ponad 287 tys. m kw. Powierzchni – czytamy w informacji, gdzie znalazły się również wiadomości m.in. na temat zraszania hałd adekwatnie do warunków pogodowych, czyszczenia na mokro placów i ciągów komunikacyjnych, laminowania dłużej składowanego węgla [co powoduje powierzchniowe związanie go i znaczne uodpornienie na wpływ wiatru].

Czytaj też: Samorząd województwa pozywa posła Kacpra Płażyńskiego

W komunikacie ZMPG mowa jest również o około 70 kurtynach wodnych zakupionych przez PGE oraz armatkach produkujących mgłę wodną i wykonujących zalecenia polewania wodą placów składowych w Rejonie Basenu Górniczego, a także uruchamianych dodatkowych parkingach dla TIR-ów, przy ulicach: Budowniczych Portu Płn. (150 miejsc postojowych), Ku Ujściu (80 miejsc), Załogowa (obecnie ok. 50 miejsc z możliwością zwiększenia do 300), Śnieżna – Handlowa (170 miejsc) oraz planowanych „parkingach buforowych” przy ul. Kontenerowej (na 600 samochodów) i Budowniczych Portu Północnego (na 150 miejsc).

Specjalna sesja Rady

Tymczasem klub radnych Wszystko dla Gdańska jeszcze w czwartek, 18 maja, zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska w sprawie sytuacji w Porcie Gdańsk.

– Jako radni Wszystko dla Gdańska, jako radni miasta Gdańska, jesteśmy świadomi, że znajdujemy się na terenach przemysłowych, że Polska potrzebuje węgla i że ten węgiel musi być gdzieś składowany i przeładowywany. Ale nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. Solidaryzujemy się z postulatami, które przedstawili mieszkańcy – podkreśliła, radna Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska, cytowana przez portal gdansk.pl

Według jej zapowiedzi, we wtorek 23 maja 2023 roku radni WdG mają złożyć wniosek o zwołanie sesji specjalnej RMG, której tematem przewodnim będzie zapylenie Nowego Portu, Letnicy i Brzeźna na skutek nieprawidłowego przeładunku i składowania w Porcie Gdańsk.

Na sesję zaproszeni mają zostać m.in. minister klimatu i środowiska, minister skarbu i aktywów państwowych, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, marszałek województwa pomorskiego, wojewoda pomorski.

Czytaj: Sztokholm rezygnuje z operatora Mevo. Co z Gdańskiem i metropolią?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka