Kaszubi przyjadą do Brus głównie pociągiem Transcassubia (fot. Olek Knitter)

Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Brusach. Znamy datę!

30.07.2022 r. – tę datę powinni zapisać i zapamiętać wszyscy Kaszubi. Tego dnia bowiem w Brusach odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Taką datę ustalił komitet organizacyjny wydarzenia, czyli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gminy Brusy i powiatu chojnickiego.
Olek
Knitter
10.11.2021 / 08:37

Warto dodać, że przyszłoroczny Zjazd Kaszubów będzie odbywał się podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, czyli Kaszubskiego Spotkania z Folklorem Świata w Brusach, które przyciąga co roku kilka tysięcy widzów. Na sam Zjazd Kaszubów również przybędą tysiące osób – z całego Pomorza i nie tylko. Tradycyjnie dotrą oni do Brus samochodami, autokarami i wyjątkowym pociągiem – Transcassubią.

– Jestem przekonany, że przyjedzie do nas dużo osób, Kaszubów, miłośników kaszubszczyzny. Tych, którzy mają korzenie kaszubskie, którzy mieszkają w innych zakątkach Polski, Europy czy świata. Można więc powiedzieć, że to właśnie Brusy będą stolicą Kaszub w roku 2022 – mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.

W Brusach liczą, że tak duże wydarzenie będzie dla gminy świetną okazją do promocji.

– Brusy są bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym na południu Kaszub. Planujemy pokazać cały nasz dorobek. Mamy podwójne nazewnictwo miejscowości: w języku polskim i w języku kaszubskim. To w Brusach jest Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. To, co jest cenne, ważne – nasi nauczyciele, regionaliści uczą języka kaszubskiego we wszystkich naszych szkołach – dodaje burmistrz Ossowski.

Zjazd Kaszubów odbędzie się w Brusach po raz drugi. Wcześniej Kaszubi gościli tu w 2007 roku. A w historii będzie to już 23. takie spotkanie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze