Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach. Spotkanie Kaszubów z całego świata!

Po raz drugi w historii Kartuzy będą gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. Święto kaszubskiej tradycji, języka i kultury, a przede wszystkim ludzi już w sobotę, 8 lipca. A w programie tyle ciekawych wydarzeń, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Olek
Knitter
7.07.2023 / 05:00

W setną rocznicę nadania praw miejskich Kartuzy po raz drugi zorganizują Światowy Zjazd Kaszubów. Po raz drugi, bo 21 lat temu właśnie tu zebrali się Kaszubi na czwartym dopiero w historii spotkaniu. Tym razem będzie to już 24. spotkanie, na które przyjadą tysiące Kaszubów z całego Pomorza, ale też z Polski oraz świata.

Ci, którzy wybiorą się rozśpiewanym pociągiem Transcassubia wyjadą do Kartuz o 6.30 z Helu i o 7.24 drugim pociągiem z Chojnic. Na miejsce dotrą kilkanaście minut po 10.00 i na godz. 11.00 zaplanowano uroczysty i głośny przemarsz spod Muzeum Kaszubskiego ulicami Kartuz do kartuskiej Kolegiaty. Po drodze, pod budynkiem Urzędu Miejskiego nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów. W samo południe odbędzie się msza święta, a po niej uczestnicy przemaszerują do Parku im. Solidarności, gdzie na godz. 14.00 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie Zjazdu Kaszubów. Od ok. 14.30 na scenie pojawiać będą się kolejne zespoły kaszubskie z Kartuz i okolic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzéń Jednotë Kaszëbów. Świętowanie po trzech latach przerwy

Po godz. 15.00 warto śledzić i słuchać próbę wspólnego bicia rekordu gry jak największej liczby osób na diabelskich skrzypcach. O godz. 17.00 wystąpi Weronika Korthals, o 18.00 kabaret Kùńda, o 19.00 zagra zespół Fucus, na 20.30 zaplanowano występ tegorocznej gwiazdy - Martina Lange.

XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach

Warto też zajrzeć na Jarmark Kaszubski (park im. Solidarności), na turnieje gry w Baśkę (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, os. Wybickiego 33) i w buczkę (boisko ze sztuczną trawą, ul. Chmieleńska) czy też powędrować do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego na spotkanie w ramach Ogrodów Literatury z autorami ciekawych wydawnictw.

Na Starym Rynku będzie prezentowana wystawa fotografii Artura Sochy z okazji 100 – lecia miasta. A ci, którzy nie mieszkają w Kartuzach powinni wybrać się też m.in. na zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego, gdzie prezentowana będzie m.in. wystawa malarstwa Stanisławy Neubauer „Kartuzy dawniej i dziś” (ul. Kościerska 1).

CZYTAJ TEŻ: Dziesiątki tysięcy Kaszubów „wyparowało”? Zaskakujące wyniki spisu powszechnego

Uwaga kierowcy. W związku z organizacją Światowego Zjazdu Kaszubów w Kartuzach czasowo zmieni się organizacja ruchu na ulicy Klasztornej oraz na części parkingów na terenie miasta. Ulica Klasztorna zostanie wyłączona z ruchu od piątku 7 lipca od godz. 22.00 do soboty 8 lipca do godz. 24.00 (dla mieszkańców ulic Plac Brunona 3, ul. Klasztornej 2, 2a, 6, 8 oraz służb ratunkowych zostanie zapewniony dojazd od strony kapliczki św. Brunona). Czasowe utrudnienia w ruchu wystąpią również w czasie przemarszu uczestników zjazdu.

Organizatorami Zjazdu Kaszubów są: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego, Jan Wyrowiński - Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, Mieczysław Grzegorz Gołuński - Burmistrz Kartuz i Bogdan Łapa - Starosta Powiatu Kartuskiego.

W związku ze zjazdem wyłączone z ruchu zostaną parkingi - przy ul. Klasztornej, Wzgórze Wolności, przy boisku na ul. Chmieleńskiej, przy Muzeum Kaszubskim(po obu stronach), przy Dworcu Integracyjnym, na ul. Hallera za przychodnią NZOZ Kaszuby oraz część parkingu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kolejowej.

Wszystkie pozostałe parkingi będą ogólnodostępne. Zaparkować można będzie m.in.  na miejscach parkingowych wzdłuż ulic (np. Parkowa, Kościuszki) oraz na parkingach ogólnodostępnych przy ul. Zamkowej, Jeziornej, przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Wzgórze Wolności, przy ul. Kolejowej (parking od strony ul. 3 Maja) oraz przy ul. Majkowskiego, ul. Słonecznej, przy ZSZiO na Wzgórzu w Kartuzach i parking leśny na wyjeździe z Kartuz w kierunku Prokowa. Dostępna będzie też część parkingu przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Kościuszki. Wyłączone z użytkowania będą jedynie parkingi wspomniane w części pierwszej, pozostałe pozostają ogólnodostępnymi i można na nich zostawiać samochody.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze