Szarża pod Krojantami

Szarża pod Krojantami

Szarża pod Krojantami być może z prezydentem, ale bez kampanii i polityki

W miejscu bitwy 18. pułku Ułanów Pomorskich ze zmotoryzowaną dywizją niemieckiej piechoty w Krojantach 3 września odbędzie się coroczna inscenizacja słynnej szarży z 1 września 1939 roku. Widowisko w tym roku „zafundował” wojewoda pomorski Dariusz Drelich, „załatwiając” na organizację imprezy 400 tys. zł. I niewykluczone, że w gorącym okresie przedwyborczym przyjedzie do Krojant nawet prezydent Andrzej Duda. Jednak organizatorzy podkreślają, że miejsca na polityczne kampanie, zwłaszcza ze strony różnych parlamentarzystów, nie będzie.
Olek
Knitter
16.08.2023 / 12:17

Szarża pod Krojantami już 3 września

Przy pomniku 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Krojantach od 1966 roku – z inicjatywy ówczesnej dyrektorki pobliskiej szkoły podstawowej w Nowej Cerkwi Kazimiery Szark – odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne na cześć bohaterskich ułanów, którzy pierwszego dnia wojny stoczyli słynną bitwę z niemieckim najeźdźcą. Natomiast od 20 lat w miejscu walki z 1 września 1939 roku organizowana jest jej inscenizacja. W 2022 roku w Krojantach na bitwie pojawiło się nawet 30 tysięcy osób!

PRZECZYTAJ TEŻ: Żywa lekcja historii w Krojantach

Jednak w tym roku organizatorzy w marcu zdecydowali, że, ze względów ekonomicznych, rezygnują z drogiej w organizacji inscenizacji Szarży pod Krojantami i przygotują jedynie skromną patriotyczno-religijną uroczystość pod pomnikiem ku czci ułanów. Pod koniec czerwca z inicjatywą wsparcia wydarzenia wyszedł wojewoda pomorski Dariusz Drelich i dość szybko „znalazł” na ten cel 400 tys. zł. Zrzuciły się państwowe spółki, fundacje oraz instytucje:

 • Fundacja Orlen dla Pomorza – 150 tys. zł,
 • Fundacja KGHM Polska Miedź – 100 tys. zł,
 • Instytut Pamięci Narodowej – 100 tys. zł,
 • Tauron – 50 tys. zł.

Andrzej Duda na Szarży pod Krojantami?

Patronat nad uroczystością objął prezydent Andrzej Duda. Teraz wojewoda Dariusz Drelich stara się, aby prezydent osobiście przyjechał do Krojant. I tu pojawiają się obawy, czy aby uroczystość nie zostanie „upolityczniona”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szarża pod Krojantami w 2023 roku nie odbędzie się. Powód? Oszczędności

Szarża pod Krojantami 2022

Szarża pod Krojantami 2022. Żywa lekcja historii dla każdego

– To jest widowisko historyczne, poświęcone pamięci tych, którzy odeszli, walcząc nie tylko na polu szarży, ale na wszystkich frontach II wojny światowej. W związku z tym, nie chcemy wiązać tego w jakikolwiek sposób z kampanią wyborczą. Mamy świadomość, że jest to gorący czas przedwyborczy, ale nie przewidujemy żadnych wystąpień politycznych, zwłaszcza parlamentarzystów. Jeżeli już, to pod pomnikiem głos zabiorą jedynie pan wojewoda oraz przedstawiciel pana prezydenta lub, oczywiście, pan prezydent. Natomiast na pewno wystąpią w imieniu gminy Chojnice wicewójt Janusz Szczepański oraz, w imieniu weteranów i ich rodzin, opiekunka Izby Pamięci przy SP im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi Alicja Kamińska. Później, już na polu szarży, żadnych wystąpień gości nie będzie – deklaruje Krystyna Kijek, pełnomocnik gminy Chojnice ds. organizacji Szarży pod Krojantami i członek Fundacji „Szarża pod Krojantami”.

Organizatorzy zapowiadają, że będą również reagować w przypadku, np., agitacji politycznej, w tym rozdawania ulotek.

Krystyna Kijek
pełnomocnik gminy Chojnice ds. organizacji Szarży pod Krojantami i członek Fundacji „Szarża pod Krojantami”

To jest widowisko historyczne, poświęcone pamięci tych, którzy odeszli, walcząc nie tylko na polu szarży, ale na wszystkich frontach II wojny światowej. W związku z tym, nie chcemy wiązać tego w jakikolwiek sposób z kampanią wyborczą.

Kijek dodaje, że głównym przesłaniem obchodów kolejnej, 84. już, rocznicy jest uczczenie bohaterów tamtych wojennych wydarzeń i uzmysłowienie kolejnemu młodemu pokoleniu, jakie były to trudne czasy dla polskiego narodu oraz że wolność nie jest dana raz na zawsze.

– Musimy ją pielęgnować i o nią dbać, szczególnie teraz, patrząc, co się dzieje za naszą granicą i na świecie – dodaje Kijek.

Szarża pod Krojantami 2023. Nowa inscenizacja

W tym roku uroczystość pod pomnikiem przy drodze krajowej 22 rozpocznie się 3 września (co roku odbywa się w pierwszą niedzielę września) o godz. 11.00 apelem pamięci, salwą honorową oraz wystąpieniami, m.in. opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi. Polowa msza święta rozpocznie się o godz. 12.15, a po niej wydarzenie będzie kontynuowane już kilkaset metrów dalej w stronę Krojant – na polu szarży.

Tam przewidziano m.in. nową inscenizację „Porucznik Kazmierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”, a także pokaz musztry szwadronu kawalerii z udziałem 120 koni oraz inscenizację Szarży 18. Pułku Ułanów pod Krojantami z 1 września 1939 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z powodu wojny w Ukrainie w tym roku Szarża pod Krojantami bez inscenizacji, ale z prezentacją wojsk

Fani militariów będą mogli przez cały czas podziwiać sprzęt wojskowy.

– Zabiegaliśmy również o pokazy, czyli część dynamiczną, jednak, ze względu na zagrożenie ze Wschodu, będzie to niemożliwe, gdyż sprzęt znajduje się w gotowości na granicy lub poligonach – wyjaśnia Kijek.

Szarża pod Krojantami 2022

Szarża pod Krojantami 2022. Żywa lekcja historii dla każdego

Szarża pod Krojantami 2023. Program

Uroczystość patriotyczno-religijna pod pomnikiem przy drodze krajowej 22

 • 11.00 Apel pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi
 • 12.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artylerzystom 2. baterii 11. dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy
 • 12.15 Polowa msza święta
 • 13.00 Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży

Widowisko plenerowe na polu Szarży

 • 13.40 Prezentacja bryczek i powozów. Pokaz statyczny Wojska Polskiego
 • 14.00 Inscenizacja „Porucznik Kazmierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”
 • 14.40 Koncert orkiestry wojskowej z Bydgoszczy
 • 15.20 Prezentacja klubów jeździeckich i banderii konnych
 • 16.00 Musztra szwadronu kawalerii
 • 16.20 Inscenizacja „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r. i udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”
 • 17.10 Koncert zespołu „Elice”, zamykający widowisko

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze