Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Tczew. Ponad 110-letni kasztanowiec został ochrzczony

Chociaż oficjalną nazwę otrzymał już w październiku ubiegłego roku, kiedy to radni miejscy z Tczewa podjęli uchwałę o uznaniu trzech kolejnych drzew za pomniki przyrody, to huczne „chrzciny” kasztanowiec zaliczył dopiero teraz. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie uroczyście „ochrzciła” 110-letnie rozłożyste drzewo. Tak jak patron szkoły kasztanowiec zwyczajny nosi imię Adam. W Tczewie jest obecnie 8 drzew-pomników przyrody.
Chrzciny kasztanowca były huczne; nosi imię Adam (fot. UM Tczew)

W październiku 2021 roku do grona pomników przyrody dołączyły dwa kasztanowce zwyczajne oraz dąb szypułkowy. Pomnikami przyrody jest jeszcze 5 drzew: dwa buki czerwonolistne i jedna lipa w Parku Miejskim oraz dąb przed Urzędem Miejskim i oliwnik przy ul. Wyszyńskiego.

- Pierwsze z drzew pomnikiem przyrody stało się już w czerwcu 2021 r. na mocy podjętej wówczas uchwały Rady Miejskiej w Tczewie – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - To dąb szypułkowy znajdujący się na terenie należącym do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2, przy ul. Gdańskiej 2. Obwód pnia, mierzony na wysokości 130 cm, wynosi 354 cm. Pomnikowi przyrody nadana została nazwa „Józef”.

Kolejne dwa drzewa, to kasztanowiec zwyczajny znajdujący się na skwerze przy ul. Ks. Ściegiennego, któremu nadano nazwę „Piotr”. Obwód pnia tego drzewa, mierzony na wysokości 130 cm, wynosi: 316 cm. Drugi z tych pomników przyrody, to również kasztanowiec zwyczajny. Drzewo o wdzięcznym imieniu „Adam”, któremu społeczność szkoły wyprawiła huczne „chrzciny”. Drzewo znajduje się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 5, przy ul. Obr. Westerplatte. Obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 130 cm, wynosi: 260 cm. W cieniu wielkiego drzewa chętnie zbierają się uczniowie, zwłaszcza gdy na dworze jest cieplutko, wówczas chroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi.

Warto wiedzieć, że pomniki przyrody podlegają ochronie w celu zachowania szczególnej wartości przyrodniczej, krajobrazowej i dydaktycznej. Wymagają monitoringu stanu zdrowotnego oraz wykonywania cięć pielęgnacyjnych (w tym sanitarnych – usuwanie posuszu) i cięć awaryjnych. A na czym polega ochrona pomnika przyrody? W stosunku do ustanowionych pomników przyrody wprowadza się następujące zakazy: niszczenia, uszkadzania i przekształcania obiektu; uszkadzania i zanieczyszczania gleby; czy też umieszczania tablic reklamowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka