Terytorialsi podpisali umowę z gdańskim IPN

W Gdańsku po prelekcji na temat utworzenia i funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego podpisano umowę pomiędzy 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej a Instytutem Pamięci Narodowej. W Gdyni i Sopocie oficjalne obchody 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej odbyły się pod pomnikami - na skwerze Kościuszki oraz w parku im. sanitariuszki Inki.
Olek
Knitter
14.02.2023 / 12:15

Prelekcja prof. Jerzego Grzywacza, ps. „Tapir”, żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego i m.in. prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na temat utworzenia i funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego oraz podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej a Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. To główne punkty gdańskich obchodów 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Podpisane na terenie dowództwa 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku porozumienie o współpracy przez kmdr Tomasza Laskowskiego, dowódcę 7 Pomorskiej Brygady OT i dr Pawła Warota, dyrektora oddziału IPN w Gdańsku, ma jeszcze bardziej zacieśnić współpracę i wspomóc popularyzację badań naukowych przez wspólne wykłady, konferencje, seminaria oraz wystawy, a także pomóc w upamiętnianiu osób, wydarzeń i miejsc ważnych dla historii Narodu Polskiego.

W Gdyni uroczystości upamiętniające utworzenie na rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego w lutym 1942 roku podziemnej formacji walczącej z poświęceniem życia i zdrowia o wolną Polskę, odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej. Hołd oficerom, żołnierzom i ochotnikom oddali działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej, mieszkańcy oraz samorządowcy. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa.

W Sopocie obchody odbyły się pod pomnikiem Armii Krajowej w parku im. sanitariuszki Inki, gdzie w asyście honorowej garnizonu Gdynia wręczono odznaczenia oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze