14 lipca Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie poinformowało o „bardzo dobrej rozmowie” z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. Tematem spotkania była kwestia pojawienia się na tzw. Trasie Kaszubskiej tablic w języku kaszubskim. Teraz GDKiA oświadcza, że na budowanym odcinku drogi ekspresowej, przymiejscach obsługi podróżnych, staną pierwsze w Polsce dwujęzyczne tablice informacyjne.
– To była bardzo dobra rozmowa. Spotkaliśmy się z życzliwym zrozumieniem, kierujących nami motywów. Wszystko wskazuje na to, że dwujęzyczność nazwy węzłów i miejsc obsługi podróżnych nie powinna stwarzać większych problemów – informowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. – Dodatkowo, wychodząc naprzeciw sugestiom gospodarzy, zobowiązaliśmy się do przygotowania dwujęzycznych informacji o Kaszubach na poszczególnych MOP-ach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Opóźnienia przy budowie Trasy Kaszubskiej. GDDKiA zaczęła naliczać kary
Rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski potwierdza, że przy budowanej tzw. Trasie Kaszubskiej, zostaną ustawione dwujęzyczne znaki.
– Wspólnie zostaną opracowane tablice informacyjne na dwóch miejscach obsługi podróżnych w Kamieniu przy drodze ekspresowej S6. Będą to informacje m.in. o Kaszubach i po raz pierwszy w Polsce, co jest ewenementem, w wersjach w językach: kaszubskim i polskim.
7 maja bieżącego roku ZKP podjęło uchwałę w sprawie nazewnictwa na Trasie Kaszubskiej
Ponad 60-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S6 Lębork-Obwodnica Trójmiasta przebiega przez obszar gmin wprowadzonych do „Rejestru gmin” – spisu w postaci elektronicznej tabeli prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Na ich terenie występować mogą dodatkowe, tradycyjne nazwy w języku mniejszości. Taki zapis może być stosowany obok: urzędowych nazw miejscowości oraz obiektów fizjograficznych czy nazw ulic.
ZOBACZ TEŻ: Nauka kaszubskiego we wszystkich szkołach w gminie Chojnice
Prawo to obowiązuje zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym i z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 30 maja 2005r. i to na nie powołuje się Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
– Ponadto obie strony spotkania postanowiły działać na rzecz wyjaśnienia rozbieżności w interpretacjach obowiązującego prawodawstwa dotyczącego języka kaszubskiego i oznakowania dróg, aby uzyskać na szczeblu centralnym jednolitą wykładnię – przekazuje Piotr Michalski.
Na terenie województwa pomorskiego, przy drogach krajowych o numerach 6,7 oraz 20 zostały ustawione już 122 tablice z nazwami dwujęzycznymi 30 kaszubskich miejscowości.
Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze