Ty, ja, on, my, sąsiedzi! Wystawa w Oliwie

W sobotę, 3 czerwca w Oliwie kolejna odsłona święta dzielnicy - Viva Oliva. Zaplanowano wiele imprez, w tym m.in. wystawę fotografii „Sąsiedzi".
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
2.06.2023 / 20:20

W ramach święta dzielnicy odbędą się m. in. prezentacje muzyczno – taneczne, koncert muzyki dawnej, koncert operowy, ale też plenery malarskie, pchli targ, wystawa ceramiki, zajęcia relaksacyjne z jogi, a w altanie Parku Oliwskiego zaprezentują się studenci Akademii Muzycznej w koncercie pt. „Cztery pory roku w Buenos Aires" Astora Piazzolli. Nie zabraknie spacerów po Oliwie z lokalnymi przewodnikami.

Szczególnie ciekawie zapowiada się otwarcie wystawy „Sąsiedzi" w Oliwskim Ratuszu Kultury. Swoje prace zaprezentuje Grupa Fotograficzna z Oliwskiego Domu Sąsiedzkiego.

- To już kolejna wystawa zbiorowa naszej grupy – mówi Magdalena Majchrzakowska, animatorka kultury z Oliwskiego Ratusza Kultury. - Oliwa to przestrzeń, w której działamy, tutaj uczymy się uważnego patrzenia. Najpierw przyglądaliśmy się dzielnicy szeroko, odwiedzaliśmy podwórka, przyglądaliśmy się - nazwijmy to - przestrzeni wspólnej, w kolejnym roku chodziliśmy śladami artystów, których już nie ma. Fotografowaliśmy związane z nimi miejsca. Potem zwróciliśmy się w stronę oliwskiego detalu. W tym roku postanowiliśmy uwiecznić na zdjęciach ludzi, którzy żyją wokół nas, naszych sąsiadów, rodzinę, przyjaciół. Ekspozycja ta jest efektem całorocznej pracy nad portretem. Wyzwaniem była dla nas nie tylko technika, ale samo wyjście do ludzi, zaproszenie ich do pozowania, współpraca z drugim człowiekiem. Piętnastka fotografów temu podołała i tyleż zdjęć pokażemy na wystawie. Zadanie mieliśmy ułatwione o tyle, że wszyscy chętnie pozowali nam do zdjęć. Do tego tłem do naszych ujęć była Oliwa, a więc wszystko, i kultura, i natura. Ideą projektu miał być przekrojowy portret mieszkańców Oliwy. Wśród portretowanych osób są m.in. pani ze sklepu obuwniczego, pan profesor biologii, mąż fotografki, czyjaś przyjaciółka, pani z biblioteki, weterynarz, poetka, nauczycielka, trener... Mamy nadzieję, że wszyscy nasi bohaterowie przybędą na wernisaż i będziemy mogli nawzajem z radością się uściskać…

Otwarcie wystawy: 3 czerwca, godz. 15, Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Rybińskiego 25

Viva Oliva, 3 czerwca, godz. 11-21, pełen program na: ratuszkultury.pl

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze