Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” z Senatu trafia do Gdyni

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” nawiązuje do odrodzenia ruchu kaszubskiego i ukazuje różne przestrzenie Kaszub - historyczne i teraźniejsze. Swą premierę miała w marcu 2022 roku w Senacie RP w Warszawie. Teraz można ją obejrzeć w Gdyni.
„Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”, wystawa w Gdyni
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 9 marca 2022 r. w Senacie. Jej inicjatorem jest senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego

Autor: slawomirrybicki.pl

Kaszubski Zespół Parlamentarny, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zapraszają na prezentację wystawy Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”.

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 9 marca 2022 r. w Senacie.

- Chwalebna, ale i trudna historia Kaszub i narodu kaszubskiego przewijała się i przeplatała z historią całej Polski. Nie ma lepszego opisu niż słynne powiedzenie: Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi. Te narody są ze sobą splecione, a to (…) kreuje różnorodność, kreatywność, (…) rzeczy, które w zhierarchizowanych i sformalizowanych społeczeństwach być może nie miałyby [miejsca] – powiedział marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając   wystawę „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”.

Marszałek Grodzki przypomniał także, że miejsca osiedlenia Kaszubów się zmieniały i „był w historii taki moment, kiedy dziedzictwo kaszubskie obejmowało gigantyczny obszar sięgający aż po moje rodzinne miasto Szczecin, czego skromnym wyrazem było np. to, ze XX Dyktando Kaszubskie odbyło się w Szczecinie”.

Wystawa, która nawiązuje do 65. rocznicy odrodzenia ruchu kaszubskiego, prezentowana była w Senacie z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny, przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, a przygotowana została przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni.

Wyrazy „Felix Cassubia to pierwsze słowa hymnu diecezji kamieńskiej (…), które wybrzmiewały we wszystkich kościołach dzisiejszego Pomorza Zachodniego, od Szczecina aż po Łebę (…). Ta pieśń pokazuje, jak tragiczne były losy kaszubskiej wspólnoty, która do dzisiaj (…) zachowała się tylko w części Pomorza, a dla nas, którzy dzisiaj mieszkamy na Kaszubach, to przypomnienie tej wielkiej tradycji od czasów średniowiecza, która przetrwała w wielu rodzinach, jest aktualna także dziś”

Kazimierz Kleina / senator RP

- Marszałek Grodzki „rozumie słowo [naród] tak, jak rozumieją je Kaszubi (…) – podkreślił senator Kazimierz Kleina. - W tym pojęciu mieści się to wszystko, co stanowi o tożsamości Kaszubów”. Wyrazy „Felix Cassubia to pierwsze słowa hymnu diecezji kamieńskiej (…), które wybrzmiewały we wszystkich kościołach dzisiejszego Pomorza Zachodniego, od Szczecina aż po Łebę (…). Ta pieśń pokazuje, jak tragiczne były losy kaszubskiej wspólnoty, która do dzisiaj (…) zachowała się tylko w części Pomorza, a dla nas, którzy dzisiaj mieszkamy na Kaszubach, to przypomnienie tej wielkiej tradycji od czasów średniowiecza, która przetrwała w wielu rodzinach, jest aktualna także dziś” – pokreślił.

Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” w Gdyni

Otwarcie wystawy odbędzie się 27 marca 2023 roku o godz. 11 w auli WSAiB Gdynia. W programie uroczystości zaplanowano rozmowy z twórcami i partnerami wydarzenia moderowane przez dr. Dariusza Majkowskiego. W dyskusji udział wezmą:

  • senator RP Kazimierz Kleina - przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego,
  • senator RP Sławomir Rybicki - członek Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego,
  • wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała,
  • dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Barbara Kąkol, - dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Tomasz Fopke
  • prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler.

Organizatorami i partnerami wystawy są:

  • Kaszubski Zespół Parlamentarny,
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni,
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz
  • Muzeum Kaszubskie  w Kartuzach,
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni, Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni,
  • miasto Gdynia,
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Muzeum Kaszubskie  w Kartuzach

Ekspozycja ukazuje historię Kaszubów od czasów plemiennych w X w.n.e. do współczesności. Wyjaśnia kim są Kaszubi, co to są Kaszuby, ukazuje badania nad Kaszubami. Przedstawia m.in. historię Kaszubów w Prusach Królewskich, w pruskiej monarchii, a także walkę Kaszubów w Wielkiej Wojnie 1914–1920 i działalność w dwudziestoleciu międzywojennym. Wystawa opowiada także o współczesnym ruchu kaszubskim i aktywności kulturalnej Kaszubów oraz o historii Ukraińców na Kaszubach.

Wystawa w Gdyni będzie prezentowana w murach WSAiB im. E. Kwiatkowskiego  (ul. Kielecka 7) przy auli im. prof. Jerzego Młynarczyka (poziom 0), w dniach od 27 marca do 6 kwietnia 2023 roku, w godzinach 9:00-18:00.

Link do wystawy TUTAJ

Premiera wystawy miała miejsce w Senacie. Teraz zostanie ponownie otwarta  27 marca 2023 roku o godz. 11 w auli WSAiB Gdynia

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka