Fot. Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

Z Gniewa do Hiszpanii na praktyki zawodowe: A może by tak wrócić do słonecznej Andaluzji

36 uczniów technikum kształcących się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie zdobywało nowe kompetencje w zawodach: technik hotelarstwa i technik mechanik w słonecznej Andaluzji. Partnerem projektu była firma EuroMind Projects S. L. posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji zagranicznych praktyk zawodowych na rynkach polskim i europejskich.
Krystyna
Paszkowska
27.04.2022 / 14:00

Jeszcze przed wyjazdem młodzieży do Hiszpanii Wioletta Połomska, dyrektorka ZSP w Gniewie podkreślała, że udział w zagranicznych praktykach dla uczniów, to nie tylko okazja poznania przepięknej Andaluzji, ale i - co najważniejsze w tym przypadku - możliwość poznania nowych firm, zasad ich funkcjonowania.

Hotelarze wyjechali na trzy tygodnie do malowniczej Ubedy. Nowe umiejętności, a przede wszystkim nowe procedury poznawali w obiektach o różnym charakterze.

- Były to hotele o standardzie od 3 do 5 gwiazdek oraz rodzinne hoteliki i pensjonaty – mówi Wioletta Połomska.

Sama młodzież przyznała, że na początku bardzo obawiała się o możliwość komunikowania się z Hiszpanami. Na miejscu młodzi gniewianie przekonali się o mocy komunikacji nie tylko tej werbalnej, ale i niewerbalnej. - To była niesamowita okazja, by popracować nad komunikacją, mobilnością – mówią młodzi.

Efektem warsztatów było również sprawniejsze posługiwanie się językiem obcym, w tym również hiszpańskim.
18 mechaników każdego dnia pogłębiało wiedzę w placówkach kształcenia zawodowego w Sewilli

Była także okazja, aby odwiedzić Kadyks. Wrażeń z pobytu w Hiszpanii jest mnóstwo. O cudowne wspomnienia zadbali gospodarze. Zorganizowali kurs nauki hiszpańskiego, a także grę miejską. - Było cudownie, aż żal było żegnać się z naszymi opiekunami i tymi cudownymi miejscami – stwierdzili uczniowie gniewskiej szkoły.

W trakcie konferencji głos zabrał przedstawiciel wydziału edukacji tczewskiego starostwa Wojciech Topolski, który podkreślił znaczenie tego przedsięwzięcia dla dalszego rozwoju młodzieży.

Podsumujmy, projektem objętych było ok. 33 proc. uczniów klas Technikum ZSP w Gniewie. W ramach założeń programowych wszyscy uczestnicy uczyli się języka hiszpańskiego oraz poznawali zwyczaje hiszpańskie na zajęciach z kulturoznawstwa. Młodzież aplikująca do projektu musiała także określić, jakie cele chce osiągnąć i w jaki sposób zaprezentować je po powrocie.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie realizował projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Kształcenie zawodowe jako fundament rozwoju - praktyka zawodowa uczniów ZSP w Gniewie w Hiszpanii”. Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych i społecznych uczniów technikum w zawodach: technik hotelarstwa i technik mechanik. Z unijnego projektu udało się pozyskać 329 672,09 zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze