Za nami inauguracja nowej sali muzycznej w PSM w Kościerzynie

W Kościerzynie oficjalnie zainaugurowano funkcjonowanie nowej sali koncertowej, wybudowanej przy Państwowej Szkoły Muzycznej. Jak podkreślano podczas uroczystości, dzięki inwestycji szkoła będzie mogła osiągnąć jeszcze wyższy poziom nauczania.
Karol
Uliczny
16.03.2023 / 12:01

W latach 2020-22 szkoła realizowała sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt pn. „Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie o salę koncertową wraz z zapleczem”, w ramach którego powstała nowa sala koncertowa z zapleczem dla wykonawców, a także nowoczesne sale edukacyjne i ćwiczeniowe dla uczniów. Uroczysta inauguracja działalności nowej części placówki odbyła się 15 marca.

Efektem prac jest przede wszystkim nowa, akustyczna sala koncertowa na 160 miejsc. W związku z tym, że dotychczasowy budynek liczył zaledwie 392 m kw. powierzchni użytkowej, projekt objął również rozbudowę szkoły o piwnicę, parter, I piętro oraz poddasze, gdzie powstały m.in. nowoczesne sale edukacyjne i ćwiczeniowe oraz szatnie dla uczniów. Realizacja projektu umożliwi organizację cyklicznych koncertów, konkursów oraz przedstawień teatralnych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców regionu. Całkowity koszt zadania wyniósł 15,6 mln zł.

– Przenieśliśmy szkołę muzyczną w XXI wiek – mówił obecny na uroczystości prof. Piotr Gliński wicepremier i szef resortu kultury. – Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do zrealizowania tej inwestycji. Bez inicjatywy i zaangażowania ze strony szkoły nie byłoby to możliwe. Kolejne pokolenia, uczące się w tej szkole, na pewno docenią podjęty trud.

Poza realizacją rozbudowy, placówka w Kościerzynie otrzymała w latach 2016-22 środki finansowe z Centrum Edukacji Artystycznej w wysokości 1,2 mln zł przeznaczone na remonty oraz zakup pomocy dydaktycznych. Dodatkowo w 2022 r. w ramach programu MKiDN „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” pozyskała 400 tys. zł na zakup fortepianu do nowej sali koncertowej. Łącznie z projektem rozbudowy dofinansowanie w latach 2016-22 wyniosło 17,2 mln zł.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze