Tak wyglądała powozownia w Waplewie Wielkim przed rozpoczęciem prac (Fot. Muzeum Tradycji Szlacheckiej)

Zabytkowa powozownia w Waplewie Wielkim jest odbudowywana

W dawnej powozowni przy Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, obecnie siedzibie Muzeum Tradycji Szlacheckiej (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), trwają intensywne prace remontowe. Część powstałych w tym obiekcie pomieszczeń służyć będzie dla organizacji wystaw i konferencji, część posłuży na cele magazynowe.
Piotr
Piesik
10.03.2022 / 07:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku w styczniu ubiegłego roku otrzymało pożyczkę z Pomorskiego Funduszu Rozwoju na konserwację i rewaloryzację zabytkowej powozowni. Dokumenty na niebagatelną kwotę 7,4 miliona złotych podpisali wówczas: dyrektor Muzeum Narodowego Jacek Friedrich oraz prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomir Koprowski. 

To już kolejny etap przywracania do dawnej świetności kompleksu zabudowań pałacu w Waplewie Wielkim łącznie z jego otoczeniem. Dawna powozownia znajdowała się praktycznie w ruinie, decyzja o jej odbudowie zapadła w ostatniej chwili. Za kilka lat zdewastowany budynek nadawałby się wyłącznie do rozbiórki. 

Projekt przewiduje utworzenie w powozowni przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części pomieszczeń na magazyny. Muzeum planuje w kolejnych etapach rewaloryzacji dóbr waplewskich modernizację historycznego majdanu oraz podjazdu w otoczeniu pałacu. Pozwoli to na wprowadzenie wygodniejszej komunikacji, m.in. poprzez utworzenie tam parkingu dla zwiedzających.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze